U prvoj polovini ove godine Srbija je izvezla poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda u vrednosti pola milijarde evra. Ohrabruje činjenica da je kupaca sve više i da se osvajaju nova tržišta. Osim svežeg i smrznutog voća, na svetskoj pijaci traženi su i naši džemovi, suve šljive, med i šumsko voće.
Izvoz povrća i prerađevina donosi nam između 600 i 700 miliona dolara godišnje. Izvozi se u Nemačku, Francusku, Rusiju. Ohrabruje činjenica da je kupaca sve više i da se osvajaju nova tržišta. Osim svežeg i smrznutog voća, na probirljivoj svetskoj pijaci traženi su i naši džemovi, suve šljive, med i šumsko voće.
Šansu u takvoj utakmici imaju i naši voćari, vlasnici mini-pogona, ali i Nikola Andrić, koji na svojih šest hektara voćnjaka u Pranjanima i Koštunićima svake godine obezbedi kvalitetan rod jabuke, kruške, trešnje.
“Ove godine u mojim voćnjacima obraću 12 vagona voća. To je zato što sam primenio punu agrotehniku, prskanje i što imam ugrađen sistem za navodnjavanje kap po kap”, priča Nikola.
Vlasnici prerađivačkih pogona, hladnjača i malih poseda samo udruženi i sa sigurnim i stalnim kupcem mogu da obezbede količine i dinamiku isporuka.
Tehnolog Ljiljana Gačić iz fabrike za proizvodnju i preradu zdrave hrane “Grab” kaže da je cilj da se zaposli što više ljudi, da se povećaju proizvodnja i izvoz.
“Ova fabrika znači mnogo za Koštuniće, ali i za celi region, zato što mi otkupljujemo sve voće. Ljudi mogu sada da zaokruže svoj proizvodni proces, da se odbrane od nakupaca i da zaposle članove svojih porodica”, kaže Gačićeva.
Posebno raduje povećanje površina i proizvodnje šljiva. Istovremeno, kod šljive je najviše napredovala finalizacija prerađevina, naročito za izvoz.
Evica Mihaljević iz asocijacije “Plodovi Srbije” kaže da raste otkup od proizvođača.
“Svake godine raste otkup od proizvođača, pre pet godina 30 do 40 hiljada tona, a danas 80 hiljada tona. To je bitno i zbog toga što proizvođači novac dobiju veoma brzo”, rekla je Mihaljevićeva.
Srbija je u prvoj polovini ove godine izvezla poljoprivredno prehrambenih proizvoda u vrednosti pola milijarde evra. Značajna sredstva krajem godine doneće nam i novi izvozni aranžmani sa jabukom, malinom i drugim voćem i povrćem.
RTS