Na tržištu Srbije nije zastupljeno ni 50% mleka ekstra klase i taj procenat će morati da bude stoprocentan kako se budemo približavali EU, što pokazuje da je kvalitet mleka jedan od najvećih izazova i zadataka u ovoj industriji, rečeno je danas na Drugom srpskom kongresu mlekarstva u Beogradu.
Kongres je organizovalo Udruženje proizvođača mleka Srbije, a u okviru projekta Politički dijalog između javnog i privatnog sektora u oblasti mleka u Republici Srbiji, koji sprovode Organizacija UN za hranu i poljoprivredu (FAO) i Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD).
Predstavnici resornog ministarstva poručili su da će država i dalje pružati pomoć sektoru mlekarstva u cilju njegovog razvoja i unapređenja kvaliteta mleka, dok predstavnici Udruženja proizvođača mleka Srbije ističu da bi trebalo “rekonstruisati” sistem subvencija, odnosno napraviti drugačiju klasifikaciju.
Predsednik UO Udruženja proizvođača mleka Ljubiša Jovanović navodi da je najveći izazov kada je u pitanju ova oblast kvalitet, budući da u Srbiji, kako kaže, nije zastupljeno ni 50% mleka ekstra klase. “Naš predlog je da se u nekom doglednom periodu napravi klasifikacija, odnosno da najviše premije dobiju oni farmeri koji se trude da proizvedu kvalitetno mleko”, rekao je Jovanović. On je dodao da bi za njih premija mogla da se poveća na deset dinara, a da se za drugu klasu ona zadrži na tri, četiri dinara, a vremenom i ukine.
Stručnjak iz Centra za investicije FAO Dmitrij Prihotko rekao je da čak 95% mleka koje se proizvodi na malim farmama koje poseduju do pet krava, ne zadovoljava standarde evropskog kvaliteta. “Veliki proizvođači isporučuju 70% mleka zadovoljavajućeg kvaliteta, a srednji, u koje spadaju farme koje imaju do 20 krava, 62 odsto. To ne znači da i jedni i drugi treba da prestanu da rade na poboljšanju kvaliteta preostalih količina. Treba dodati da čak 27% velikih proizvođača ima probleme jer u mleku ima somatskih ćelija koje premašuju dozvoljeni nivo”, objasnio je Prihotko.
Saradnik Centra za investicije FAO Boris Sterk istakao je da se u Srbiji 49 odsto mleka u preradjenom ili nepreradjenom obliku prodaje neformalnim kanalima, a evropski prosek je ispod jedan odsto.
Rukovodilac Grupe za stočarstvo u Ministarstvu poljoprivrede Nenad Terzić naglasio je da će država i dalje pružati podršku mlekarskoj proizvodnji, ali da je za unapredjenje kvaliteta mleka i dobijanje subvencija “uslov svih uslova laboratorija za ispitivanje kvaliteta mleka” i da očekuje da će ona uskoro početi da radi.
Otvaranje laboratorije će pomoći, kako je objasnio, da se premije za mleko isplaćuju u skladu sa kvalitetom a ne kao sada svima po sedam dinara po litru.
Koordinator FAO/EBRD projekata u Srbiji Miloš Milovanović kaže da ovaj sektor u Srbiji zahteva velike investicije i da je EBRD najveći pojedinačni investitor u oblasti poljoprivrede. Proizvodnja mleka u Srbiji godinama stagnira ili se nalazi na manje više istom nivou, rekao je Milovanović. Prema njegovim rečima, dolazi i do kvalitativnih promena, odnosno do poboljšanja kvaliteta mleka kod nekih, ali i veoma veliki broj proizvođača mleka u Srbiji je van potrebne zone kvaliteta.