Devastacija stočnog fonda u Srbiji nije novost. Niske cene, problemi sa izvozom i stočne bolesti nisu išle na ruku našim stočarima proteklih godina. S obzirom da se stanje nije poboljšalo vremenom, postavlja se pitanje da li je sistem subvencionisanja koji je imao za cilj unapređenje stočnog sektora, dao rezultate
U izveštaju Državne revizorske institucije, objavljenom prošle godine, stanje u oblasti tova junadi smatra se relativno prihvatljivim, dok se na farmama svinja ocenjuje kao loše, jer se poljoprivrednici suočavaju sa brojnim problemima, među kojima su najznačajniji dotrajalost objekata i neadekvatna ishrana svinja. Tov jaradi i jagnjadi i dalje spada u neorganizovanu i pojedinačnu proizvodnju.
Ipak, sama Revizorska institucija registrovala je nekoliko problema koji direktno koče obim proizvodnje u stočarstvu. U pitanju su neobrađeni zaostali zahtevi, česte izmene zakona, rasni sastav stoke i nesiguran izvoz.
U Upravi za agrarna plaćanja ranije su rekli da su do sada isplaćeni svi uredno podneti zahtevi iz prethodne godine, kao i svi potpuni zahtevi podneti prethodnih godina. – Ostali zahtevi su u procesu dopune, nakon koje će biti realizovani u najbržem mogućem roku – rekli su u Ministarstvu poljoprivrede.
Međutim, prošlogodišnje istraživanje Revizorske institucije pokazalo je da iz godine u godinu, neizmirene obaveze iz prethodnih godina čine oko 35% planiranih sredstava u tekućoj godini. Takođe, neizvesnost u isplatama čini da sam proces dodele subvencija traje jako dugo da i sami proizvođači ne znaju da li će im data sredstva biti na raspolaganju za novi agrarni ciklus.
Takođe, Uprava za agrarna plaćanja rešenje po zahtevima za podsticaje u stočarstvu treba da donese u roku od 30, odnosno 60 dana, ali taj rok se često probija.
Revizorska institucija zaključuje da Ministarstvo poljoprivrede prilikom planiranja nije polazilo od potreba poljoprivrednika već se prilagođavalo dobijenim sredstvima kroz česte izmene uredbe i pravilnika.
Naročito zanimljiv podatak u izveštaju ove institucije bio je o prioritetu obrade dobijenih zahteva, gde se navodi da se zahtevi za podsticaje u oblasti stočarstva ne obrađuju po vremenu dospeća već po visini zahtevanih sredstava – veliki proizvođači imaju prioritet u obradi.
Treba pomenuti i stočne bolesti u poslednjih pet godina koje su praznile štale i nanosile velike ekonomske štete proizvođačima, a poslednja je bila afrička kuga svinja koja je desetkovala broj ovih životinja na jugu Srbije.