Traktori na ulicama, umesto na njivama. Nezadovoljni paori blokiraju saobraćajnice od Francuske, preko Nemačke, do Italije. Iako su zahtevi različiti od zemlje do zemlje, svode se na jedno; od vlasti traže da im omoguće da pristojno žive od poljoprivrede. Kakva je situacija u Srbiji u poređenju sa evropskim zemljama?
U najvećoj poljoprivrednoj sili u Evropskoj uniji, Francuskoj, paori blokiraju puteve. Posle blokade više stotina kilometara puteva širom zemlje, drugi dan traktorima blokiraju strateške saobraćajnice oko Pariza, tražeći manji porez na gorivo za traktore, niske otkupne cene, smanjenje poreza..
“U obavezi smo da imamo neobradivo zemljište, ali i da proizvodimo više. Kako da proizvodimo više ako imamo manje prostora za uzgoj useva? To prosto znači da ne možemo da proizvedemo dovoljno da zadovoljimo potražnju“, navela je poljoprivrednica u Francuskoj, Stefani Flament.
Poljoprivrednici protestuju i u Nemačkoj, Belgiji, Italiji.. Iako su zahtevi različiti, zajedničko im je zahtev za promenom agrarne politike Evropske unije koja, kažu, onemogućava pristojan život. A kakva je situacija u Srbiji? Prema popisu agrara za 2023. godinu, primetno je da u odnosu na 2018-tu imamo 10 odsto manje poljoprivrednih gazdinstava, kao i petinu manje raspoloživog zemljišta. Pre šest godina, stočarstvom se bavilo 8 od 10 domaćinstava, a sada 6 od 10 domaćinstava.
“Evidentan je pad ukupnog broja gazdinstava, evidentan je pad proizvodnje i to je neminovnost u ovakvom kompletnom okruženju kada je reč o poljoprivredi, tako da je to po meni nešto očekivano”, ocenio je inženjer poljoprivrede Dušan Matić.
Zbog takvog stanja, poljoprivrednici u Srbiji su prošle godine dva puta traktorima blokirali puteve – poslednji put, u novembru, kada su posle devet dana blokada puteva i dve nedelje protesta razgovarali sa predstavnicima Vlade.
“Ako gledamo samo poljoprivrednu proizvodnju kao proizvodnju, mi kaskamo za tom Evropom itekako, to nije sporno. I što se tiče mehanizacije i nekih drugih vidova podsticaja za proizvodnju i samog tržišta i podrške. Ali, ono što je svakako izvesno, to je da su ti zahtevi slični, ne isti, ali slični“, naveo je Matić.
Uprkos tome što u resornom ministarstvu tvrde da su ispunili sve zahteve, poljoprivrednici kažu da gube poverenje u to da će država sistemski podržati agrar, pa ne isključuju mogućnost da i ove godine, traktore sa njiva prebace na ulice, poput svojih kolega ovih dana širom Evrope.