Uvođenje standarda kao što je “Global Gap” nije pitanje mode, već neophodnost, kako bi se potrošačima u svakom trenutku garantovala bezbednost hrane i kako bi se stekla prednost u odnosu na konkurenciju, rečeno je u Privrednoj komori Srbije.
Na info seminaru za privrednike o “Global Gap” standardu, kao jednom od ključnih referenci za dobru poljoprivrednu praksu, ukazano je da je uvođenje tog standarda dobrovoljno i da se on isključivo odnosi na primarnu proizvodnju.
Direktor sertifikacione kuće “Quality Austria” Igor Panin istakao je da je”Global Gap” rasprostranjen širom sveta i primenjuje se u više od 100 zemalja.
– Prema podacima iz 2013. godine, izdato je više od 130.000 “Global Gap” sertifikata firmama, kompanijama, poljoprivrednim proizvođačima – kazao je Panin.
On tvrdi da uvođenje tog standarda nije komplikovano, da nije skupo kao što se pretpostavlja i da je to u suštini sve ono što proizvođači već rade, ali samo dokumentovano.
Panin je rekao da je trenutno aktuelna verzija četiri “Global Gap”-a koja objedinjuje bezbednost hrane, smanjenje korišćenja hemikalija, povećanje efikasnosti, svođenje uticaja na životnu sredinu na minimum, odgovorno ponašanje prema zaposlenima i dobrobit životinja.
On je ukazao da postoje dve opcije za sertifikaciju – pojedinačna i grupna, uz napomenu da se u našoj zemlji radi gotovo isključivo pojedinačna sertifikacija.
Tanjug