Otkup šljive u gotovo celoj Srbiji je stao. Male količine ranih sorti i “stenleja” izvezene su na strano tržište, deo će završiti na sušenju, dok će sav ostali rod – oko 80 odsto ukupnog roda, koji je ove godine po oceni stručnjaka oko 500.000 tona, završiti u kazanima za pečenje rakije.
Rod je, kako nam je rekao dr Nebojša Milošević, naučni saradnik na Institutu za voćarstvo u Čačku, ove godine dobar, a jedino je “stenlej” zbog povećane vlažnosti poslednjih dana pretrpeo manje štete usled pojave truleži. Međutim, dodaje on, cena šljive veoma je niska – počela je sa 35 dinara, a pala je na 15 dinara po kilogramu.
Na cenu utiče dosta faktora. Ove godine je svom voću, sem malini, cena niska. Nekontrolisana proizvodnja, kao i nestalan kvalitet i kvantitet, posebno za inostranog kupca, uticali su na cenu – kazao nam je dr Milošević.
– Umesto da najviše šljive ide za sušenje, do 80 odsto, kod nas najviše ide za rakiju.
Ove godine otkup su otkazale i sušare. One imaju, kako nam je rekao Ognjen Rosić, vlasnik destilerije u Mionici, na lageru velike količine sušene šljive od prošle godne, jer je Rusija otkazala srpskim dobavljačima i okrenula se, zbog cene, Argentini, pa je naša ostala neprodata.
– Problem cena je sa svim voćem i njih diktira svetsko tržište – kaže Rosić.
– I sad otkupljujemo suvu šljivu, samo da je u punoj zrelosti, oko 15 dinara, i od nje pravimo rakiju i džem. Rakiju izvozimo u Australiju, Ameriku i Kanadu, a džem u Nemačku i Austriju.
Prema rečima Slavoljuba Pavlovića, voćara iz Dragodola kod Osečine, najtraženija je sada “madžarka” šljiva, cena je i do 25 dinara, ali je nigde nema. Najbolje su prošli oni koji su imali ranu šljivu, “čačanku rodnu”, oni su mogli nešto i da zarade, jer je otkup bio od 15 do 18 dinara.
I dok pojedini voćari kažu da i dalje ima potražnje za šljivom, ali je nema više dovoljno, neki “jadikuju” zbog lošeg otkupa. Naročito u višim krajevima, gde rod “stenleja” tek dolazi. Po svemu sudeći, sva šljiva će završiti u rakiji. Tako će, prema procenama stručnjaka, ove godine u Srbiji biti proizvedeno od 20 do 30 miliona litara ljute rakije, i još toliko meke šljivovice.
Novosti