Svetska trgovinska organizacija (STO) odlučila je da Evropska unija ima pravo da zabrani trgovinu fokinim krznom i drugim proizvodima od te životinje iz moralnih razloga. To je prvi put da je STO podržala neku trgovinsku restrikciju zbog brige za dobrobit životinja.
Na odluku EU da zabrani trgovinu proizvodima od foke žalile su se Kanada i Norveška koje smatraju da se time krše trgovinska pravila. U komercijalne svrhe foke najviše love Kanada, Grenland i Namibija. Trgovinu proizvodima od foke zabranile su 34 zemlje, uključujući SAD, Meksiko, Rusiju i Tajvan.
Panel STO utvrdio je da evropska zabrana “ispunjava cilj rešavanja moralne brige u javnosti EU oko dobrobiti foka u određenoj meri”, navodi se u saopštenju.
“Ne postoji alternativna mera koja bi u istoj meri ili više doprinela ostvarenju tog cilja”, poručuju iz STO.
Odluka STO je značajna jer je to prvi put da je Organizacija, koja upravlja trgovinom 194 zemlje, podržala neko ograničenje u trgovini zasnovano za brizi za dobrobit životinja.
Naime, zajednički stav većine je da zemljama ne treba dozvoliti da uvode trgovinske restrikcije na osnovu toga kako se neki proizvod pravi.
Na evropsku zabranu trgovine proizvodima od foke STO su se žalile Kanada i Norveška početkom 2012. godine s obrazloženjem da se njom krše globalna pravila trgovine.
Odluka STO predstavlja “pobedu foka, dobrobiti životinja i Evropljana”, ocenila je regionalna direktorka Međunarodnog fonda za dobrobit životinja (IFAW) za EU Sonja Van Tićelen.
“Lideri EU mogu da budu ponosni što su istovremeno zaštitili foke, zastupali potrebe svojih građana i poštovali obaveze Evropske unije u okviru STO, što nije lak zadatak”, istakla je Van Tićelen.
Zabrana trgovine krznom i drugim proizvodima od foke, datira iz 2009. a stupila je na snagu u avgustu 2010. Ta zabrana važi za sve proizvode od foke proizvedene u EU i uvozne, izuzimajući za potrebe Eskima i Aboridžina. Postoje još neka izuzeća, recimo kod lova radi zaštite ribljeg fonda.
Borci za dobrobit životinja dugo su ukazivali na okrutnost lova na foke i njihove mladunce zbog krzna i očekivali su da zabrana EU pomogne da se zaustavi masakr tih životinja.
STO je utvrdila i da su izuzeća iz zabrane trgovine proizvodima od foke za eskimsku zajednicu nelegalna jer uvozni proizvodi dobijaju nepovoljniji tretman nego domaći.
Sve strane u sporu imaju 60 dana da se žale na odluku STO a Kanada je već najavila žalbu ističući da je protivljenje njenoj trgovini proizvodima od foke u javnosti zasnovano na “mitovima i dezinformacijama”.
“Kanada čvrsto ostaje na poziciji da je lov na foke humana, održiva i dobro regulisana aktivnosti. Odluka panela treba da zabrine sve članice STO”, navodi se u zajedničkom saopštenju više kanadskih ministara.
Poslednjih godina lov na foke je u osetnom padu. Vrednost ovogodišnjeg kanadskog komercijalnog lova je oko 2,9 miliona dolara pri čemu je u lovu učestvovalo gotovo 850 lovaca.
Prema podacima Evropske komisije, godišnje se u svetu ulovi oko 900.000 foka od čega 60% u Kanadi, Grenlandu i Namibiji. Foke se u komercijalne svrhe love i u Rusiji i Norveškoj.
Trećina svetske trgovine proizvodima od foke, prema procenama Komisije, ili prolazi ili se završava na tržištu Evropske unije.
EurActiv