Odgajivači goveda zalažu se za veću podršku manjim proizvođačima i apeluju da se produže prelevmani za mleko koji ističu krajem oktobra, kao i da se usvoji trogodišnji program za subvencionisanje ženskih teladi
Jedan od najvećih proizvođača mleka u Šumadiji Milija Palamarević iz sela Guberevac kod Knića i predsednik Udruženja odgajivača goveda u Centralnoj Srbiji, svestan je svih problema u proizvodnji i apeluje na usvajanje trogodišnjeg programa za subvencionisanje ženskih teladi, zalaže se za veću podršku manjim proizvođačima i za osnivanje Asocijacije mlečnog govedarstva ali i ukazuje na to da su svi zabrinuti isticanjem prelevmana na kraju ovog meseca.
”Trenutna cena mleka od 65 dinara, uz ovu premiju koja ostaje, je isplativa i to za proizvođače koji imaju tu cenu. Međutim mali proizvođači koji su na litraži od 100 do 150 litara na dnevnom nivou nemaju isplativost proizvodnje, njima je cena mleka 40 dinara, malo iznad ili malo ispod. Sa cenom ispod 40 dinara proizvođač ne može da hrani stoku isplativo, on obara kvalitet proizvodnje i smanjuje koncentrovani deo hraniva, smanjuje detelinu, smanjuje ono što je bitno za forsiranje i stvaranje mleka, tako da automatski pada mlečnost i dođe krava na 10, 15 litara, a i prosek nam je između 15 i 18 litara mleka po grlu i praktično nema isplativosti. Podatak da je u prethodnih 10 godina ugašeno 62.000 domaćinstava koje gaje krupnu stoku je poražavajući. Naša država se i dalje ne osvrće na to”, ističe Palamarević.
Udruženje odgajivača goveda u Centralnoj Srbiji broji 460 članova a ukupno imaju oko 30.000 goveda. Milija je zajedno sa ostalim poljoprivrednicima učestvovao u blokadama pre pola godina a bio je i u delegaciji koja je pregovarala sa Ministarstvom poljoprivrede.
”Nakon pregovora povećanja koja je država odvojila za proizvođače su bila značajna u ovoj godini. Nakon isplate tih subvencija mi imamo na stotine proizvođača koji rasprodaju stoku i kompletnu proizvodnju. Zbog čega se to dešava? Pa jako je bitno da proizvođač oseća sigurnost. Država bi trebalo da usvoji trogodišnji program i mi smo kao udruženje poslali zahtev ministarstvu gde tražimo da dozvoli subvencionisanje ženskih teladi u narednom periodu. Tražimo da subvencionišemo svoje sopstveno i odgajamo a ne da kupujemo i uvozimo strano. To bi bila mera koja bi značajno povećala broj grla na terenu a samim tim spasila srpsko govedarstvo koje je na apsolutnom minimumu. Prelevmani za mleko ističu 31. oktobra. Znači opet nam je sudbina neizvesna i mi apelujemo da se ne dozvoli i da se koliko je moguće kontroliše uvoz i da se prelevmani i dalje nastave”, zaključuje on.