Država subvencioniše nabavku mehanizacije, ali nema posebnih pogodnosti za naše proizvođače. Stručnjaci smatraju da domaća proizvodnja treba da se podrži, bilo kroz kredite ili subvencije
Traktori i druga poljoprivredna mehanizacija u Srbiji se sada može kupiti uz značajnu subvenciju države, ali posebnih pogodnosti za domaće proizvođače nema. Tako se danas poljoprivrednim proizvođačima nude mahom uvozne mašine. Stručnjaci kažu da bi država trebalo da pomogne i dodatnim povlasticama stimuliše proizvodnju opreme neophodne ratarima, stočarima, voćarima i povrtarima.
Nažalost, proizvodnja poljoprivrednih mašina i traktora, kod nas, više nije na zavidnom nivou. I ono što se proizvodi kod nas uglavnom je oprema za one koji obrađuju male površine i to je uglavnom propratna mehanizacija, kao što su plugovi, sejalice ili prskalice. Možda se i zbog toga, s nestrpljenjem čeka, oživljavanje starog IMT traktora, koji bi, bar kako je najavljivano, do kraja godine, izašao iz fabrike u Jarkovcu.
– Domaća proizvodnja treba da se podrži, bilo kroz kredite ili subvencije – kaže Milan Prostran, agroekonomista. – Nažalost, privatizacije su uništile čitavu privredu u Srbiji, a naročito poljoprivredu. Najžalije mi je za IMT. Eto, on je sada prodat, ali još nije počela proizvodnja traktora u Srbiji. Kažu da će na jesen izaći iz fabrike u Jarkovcu prvi traktori. Ima fabrika koje prave tanjirače, prikolice, prskalice, ali je to sve za male poljoprivrednike. Ranije smo imali sasvim dobru industriju poljoprivrednih mašina.
Prema rečima našeg stručnjaka, najlakše je preporučiti inostranu poljoprivrednu opremu, jer je to moderna i velika industrija. Ali kada se uništi sopstvena, onda se to sve plaća kroz tuđu i skupu mehanizaciju.
– Podrška kroz subvencije ili povoljne kreditne linije za domaću poljoprivrednu organizaciju je značajna pre svega da bi se kupila jeftinija mehanizacija, koja je neophodna malim i srednjim poljoprivrednicima – ističe Prostran. – Oni čine 80 odsto ukupnog broja gazdinstava u Srbiji. Ta oprema nije za one velike proizvođače, koji imaju ozbiljnu i najsavremeniju mehanizaciju. Jer oni kad to kupe, otpuste veliki broj radnika, a malima će ta proizvodnja biti život.
Država sada, kroz razne podsticaje, poljoprivrednicima omogućava nabavku traktora, mehanizacije, proizvodnih mašina i opreme, ali ne uslovljava od koga će se to nabaviti. Recimo, Pravilnikom o podsticajima za investicije u fizičku imovinu poljoprivrednog gazdinstva podrazumevaju se sredstva za nabavku opreme i novih mašina. Subvencije se utvrđuju u iznosu od 50 odsto od vrednosti realizovane investicije, odnosno 65 odsto za područja sa otežanim uslovima rada.
IPARD
Ove godine planirano je raspisivanje četiri poziva za IPARD, za koje je opredeljeno oko 90 miliona evra. Uz to, preraspodelom sredstava u okviru budžeta obezbeđeno je dodatnih 3,3 miliona evra, za ulaganja u imovinu poljoprivrednih gazdinstava, preradu i marketing proizvoda.