Kontrola proizvodnje, uvoza, prometa i primene pesticida u Srbiji je sistemska, a sva zvanična ispitivanja specijalizovanih institucija pokazala su da je hrana bezbedna, izjavio je generalni direktor Galenika Fitofarmacije Dragan Nenadović.
On je naglasio i da odgovorno tvrdi da domaći proizvođači u ovom trenutku na krajnje efikasan način upravljaju svojim poslovanjem i mogu da odgovore svim savremenim zahtevima, kad je u pitanju proizvodnja sredstava za zaštitu bilja.
Nenadović, koji je i predsednik Grupacije proizvođača sredstava za zaštitu bilja Privredne komore Srbije, objasnio je da sredstvo za zaštitu bilja ili pesticid mora da bude prvo registrovan, da bi mogao da se nađe u prometu na tržištu Srbije.
“Postupak registracije definisan je Zakonom o sredstvima za zaštitu bilja, i pratećim podzakonskim aktima, pravilnicima, koji su definisali sva potrebna ispitivanja u konkretnom slučaju kad je u pitanju proizvodnja, uvoz, promet i primena u Srbiji”, kazao je Nenadović.
Ispitivanja, kako je precizirao, znače ocenu biološke efikasnosti datog preparata kojom se dokazuje da je on efikasan da se registruje, procenu toksikoloških i eko toksikoloških svojstava, i ocenu fizičko hemijskih karakteristika datog proizvoda.
Osnovna institucija zadužena za tu oblast je Uprava za zaštitu bilja u okviru Ministarstva poljoprivrede, a kao stručne institucije su angažovane domaće naučne i ugovorno istraživačke organizacije koje pokrivaju svaki od ovih pobrojanih segmenata, rekao je Nenadović.
“Kada govorimo o poljoprivrednim proizvođačima, jako je bitno da se pridržavaju uputstva i pravilno primenjuju pesticide, odnosno sredstva za zaštitu bilja”, kazao je Nenadović.
Istovremeno, oni treba da imaju i nivo znanja koji će omogućiti da se opredele za pravovremeni tretman, pravilnu upotrebu i odgovarajuću dozu proizvoda u odgovarajuće vreme, sa odgovarajućom aplikacijom, dodao je Nenadović.
“Koliko ja znam, svi učesnici na tržištu se trude da pruže odgovarajuću informaciju i edukuju krajnje potrošače”, kazao je Nenadović.
On je napomenuo i da treba razlikovati profesionalne korisnike, stručna lica i amatere, i u okviru svake od tih ciljnih grupa, posvetiti posebnu pažnju tome kakvo će se sredstvo za zaštitu bilja koristiti.
Nenadović je ukazao da domaće kompanije uvoze poluproizvode iz inostranstva.
To je globalna situacija – većina sinteza je izmeštena iz razvijenih zemalja, i nalazi se u Kini i Indiji odatle dolazi gro sirovina koje se kasnije koriste u proizvodnji, objasnio je Nenadović.
“Iz ugla Galenike fitofarmacije kao kompanije koja će uskoro obeležiti 60 godina postojanja, možemo da kažemo da su naše performanse u svim bitnim fazama poslovanja i proizvodnje na nivou evropskih generičkih proizvođača”, kazao je Nenadović.
On je podsetio da su pesticidi “lekovi za biljke”, odnosno supstance prirodnog i sintetičkog porekla, koji se koriste za suzbijanje štetnih organizama, kao što su insekti, gljive, uzrokovači biljnih bolesti, korovi i štetni glodari.
Korišćenje pesticida datira od pre stotinak godina, a prvi pesticid je “bordovska čorba”, i njena primena je krenula krajem 19.veka, rekao je Nenadović.
“Suština u njihovoj primeni jeste da zaštiti ili potpomogne razvoj i opstanak ciljane štićene kulture. Pesticidi treba da obezbede dobijanje kvalitetnog, zdravog ploda i odgovarajućeg prinosa”, ukazao je Nenadović.
Uz ostale agrotehničke mere i rad na poboljšanju semena, agrotehnike, pesticidi predstavljaju nužnu meru, koja mora da se koristi i da se primenjuje da bi smo došli do zdravog, kvalitetnog ploda i odgovarajućeg prinosa i roda, naveo je Nenadović.
Tanjug