Primenom Pravilnika o kvalitetu usitnjenog mesa, poluproizvoda od mesa i proizvoda od mesa od 1. januara predviđeni su strožiji kriterijumi u pogledu dozvoljenog nivoa kalcijuma u mašinski separisanom mesu (MSM).
Kako je Tanjugu rečeno u Upravi za veterinu, u članu 18 koji stupa na snagu od ove godine date su odredbe o količini najviše dozvoljenog nivoa kalcijuma u MSM i to je vrednost do 0,1 procenta.
Primena strožijeg kriterijuma za maksimalno dozvoljeni nivo kalcijuma u MSM-u od 0,10mg/100g, uslovljava upotrebu novih tehnoloških postupaka i dalje unapređenje domaće prerađivačke industrije, ali takođe potrošačima Srbije garantuje kvalitetniji finalni proizvod, kažu u Upravi za veterinu.
Ta odredba Pravilnika predstavlja strožiji kriterijum od ranije uspostavljenog kriterijuma koji se odnosio na proizvode od mesa, što obezbeđuje bolji kvalitet poluproizvoda i proizvoda od mesa, kažu u Upravi za veterinu.
MSM je proizvod dobijen odvajanjem mesa sa kostiju na kojima je to meso ostalo posle otkoštavanja trupa ili sa trupa živine, upotrebom mehaničkih sredstava, što ima za rezultat gubitak ili modifikaciju strukture mišićnih vlakana.
Mašinski separisano meso mora biti navedeno na deklaraciji proizvoda.
Primena novog propisanog standard kvaliteta za MSM obavezna je za sve sirovine, poluproizvode i proizvode od mesa, kako iz uvoza, tako i domaćeg porekla.
Od stupanja na snagu pravilnika, domaći proizvođači ne smeju da proizvode mašinski sparisano meso koje nije u skladu sa novim kriterijumom, a proizvođači mesnih prerađevina ne smeju da koriste domaći ili uvozni MSM koji nije u skladu sa novim Pravilnikom. U proizvodima od mesa iz uvoza, ako sadrže MSM, ugrađena sirovina mora biti u skladu sa novim kriterijumom
Stupanjem na snagu novih kriterijuma, sirovine i proizvodi za koje se kontrolom utvrdi da prelaze nove granične vrednosti smatraće se neispravnim za upotrebu i promet, kažu u Upravi za veterinu Ministarstva poljoprivrede.
Sirovine, poluproizvodi i proivodi od mesa u Srbiji moraju ispunjavati propisani kvalitet.
Tokom 2015. godine u Srbiju je uvožen pileći MSM najviše poreklom iz Mađarske, Francuske, Danske, Poljske, Nemačke, Belgije, Holandije.