Samim tim, zaštićena prirodna dobra, Stara Tisa kod Bisernog ostrva i Beljanska bara, ali i bečejski Ribnjak, te priobalja „panonske princeze“ Tise, Velikog bačkog kanala, rečice Čik i čitav atar ostaju nepoznanice za mnoge koji vape, upravo, za takvim saznanjima.
Pola miliona ljudi kruži Evropom i traži destinacije bogate raznovrsnim ili retkim biljnim i životinjskim svetom. A atar bečejske opštine je prepun takvim mestima. U okviru zaštićenog Prirodnog dobra Stara Tisa kod Bisernog ostrva je najduža mrtvaja u Vojvodini i obiluje s, primera radi, 166 vrsta ptica. Kada smo već kod ptica, malo ko zna da je bečejski Ribnjak od 1997. godine stanište od međunarodnog značaja za ptice (IBA područje) ucrtano u sve svetske mape i da je 2009. godine to IBA područje prošireno na 4.607 hektara sa ukupno oko 220 vrsta ptica, među kojima je oko 100 vrsta poznatih gnezdarica i jedno je od najznačajnijih nacionalnih gnezdilišta za veliku belu čaplju, gaka, žutu čaplju, kašikaru, malog vranca…
– Bečejci Ribnjak je najbrojnija kolonija čaplji i kormorana u Srbiji i to bi, nesumljivo, trebalo da bude izuzetno atraktivna destinacija u početku za brojne ornitologe, a kasnije i turiste, koji kruže po svetu i traže ovakve destinacije bogate raznovrsnim biljnim i životinjskim svetom. A kako, kada ni sami Bečejci nemaju saznanja o tome, a znaju, gotovo, sve o lavovima, tigrovima i drugim egzotičnim životinjama ili biljkama gledajući na televiziji „Nacionalnu geografiju“. Upravo iz tog razloga smo u okviru programa Lokalne akademske mreže predvideli formiranje stručnih timova u koje ulaze studenti po svojim oblastima studiranja. Uzeli smo našu bazu podataka sa oko 200 upisanih studenata, od 500 do 700 koliko se pretpostavlja da ih je iz bečejske opštine, i pronašli po nekoliko biologa i ekologa spremnih da se bave životnom sredinom na lokalnom nivou, pojasnio nam je vođa ekološkog tima Goran Sayakov iz LiderNet, NVO koja je razvila svojevrstan program Lokalne akademske mreže u petnaestak vojvođanskih opština.
Tako su bečejski studenti dobili mogućnost da se, prvo, sami edukuju, da dobiju saznanja koja nisu u univerzitetskom programu, konkretno da saznaju nešto više o lokalnoj biološkoj raznovrsnosti, posle da stečenom znanju daju stručnu podlogu i tako obrađen materijal prezentuju osnovcima u okviru nastavnog školskog programa ili na dodatnim časovima.
– U ataru bečejske opštine ima ugroženih i zaštićenih vrsta biljaka i životinja, koje su, samim tim, atrakcija i čine uzajamnu vezu ekologije i turizma. Kako? Zaštita prirodnih resursa itekako košta, jer treba obezbediti čuvare, uvesti razne mere zaštite protiv zagađenja, pripremiti obnovu biljnog i životinjskog sveta… Sredstva za zaštitu se obezbeđuju od turizma. Određena prirodna dobra se stavljaju pod zaštitu, zatim se razvijaju turistički programi, od kojih se obezbeđuju sredstva za realizaciju eko programa. Naš ekološki tim pri LAM je u fazi pripremanja projekata vezanih za loklane biološke raznovrsnosti, gde bi se deca upoznala da prilikom izleta u prirodi prepoznaju pojedine biljke i životinje, da potom čamcem s roditeljima pređu Tisu i u Banatu vide kakve su tamo specifičnosti, najavljuje nove aktivnosti ekološkog tima LAM u Bečeju Goran Sayakov.