Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o podsticajima u poljoprivredi doneo je glavobolje zemljoradnicima. Umesto da za biljnu proizvodnju dobiju zagarantovanih 6.000 dinara po hektaru, plus 3.000 za gorivo i isto toliko za đubrivo, ukoliko ovaj predlog Ministarstva poljoprivrede prođe skupštinske klupe proizvođačima će biti garantovane subvencije do 6.000 dinara. Kao i do tri hiljade dinara za gorivo i đubrivo.
Ukoliko broj hektara prebaci kvotu za podsticaje, onda će poljoprivrednici dobiti još manje iznose, jer se ukupan budžet za subvencije deli sa brojem hektara, pa ako razlika bude manja od očekivane, može se desiti da agrar dobije samo od dve do tri hiljade dinara za zemlju i po nekoliko stotina dinara za đubrivo i gorivo.
Problem je i premija za mleko, koja će se plaćati do sedam dinara, a ne čitavih sedam kao dosad. Uvodi se i kontrola kvaliteta, pa se može očekivati da će proizvođači da ostvare mnogo manje prihode od uobičajenih, jer čak 50 odsto mleka u Srbiji nije visokog kvaliteta, što automatski znači manje podsticaje. Da stvar bude apsurdna, svedoči i činjenica da Srbija nema osposobljenu Nacionalnu referentnu laboratoriju, koja bi to kontrolisala.
Predlog izmene zakona, koji je u proceduru ušao u strogoj tajnosti, danas će biti jedna od tačaka dnevnog reda sednice Skupštine Srbije. Očekuje se da će biti usvojen u narednih sedam dana. Sudeći prema ovogodišnjem broju prijavljenih proizvođača i loše sračunatom budžetu, zbog kojeg je oko 200.000 gazdinstava ostalo bez podsticaja za ovu godinu, poljoprivrednici će u 2016. dobiti još manje novca.
Vodeća udruženja poljoprivrednika i mlekara u Srbiji juče nisu ništa znala o ovom predlogu i gotovo da su bila šokirana odlukama “iza zatvorenih vrata”.
Čuli smo da je u subotu bila održana hitna sednica u Vladi i da je to urađeno zbog MMF-a, koji traži da se ne probija budžet – rekao nam je Ljubiša Jovanović, predsednik Udruženja proizvođača mleka. – Podzakonskim aktima biće regulisano koje mleko je u pitanju i da li se radi diferencijacija po kvalitetu. Ne znamo da li će najlošije mleko biti subvencionisano ili neće, kako se ne bi napravio nagli prelaz. Prema rečima Marjana Rističevića, predsednika skupštinskog Odbora za poljoprivredu, subvencije za biljnu proizvodnju biće isplaćene sledeće godine pre setve.
– Podsticaji će biti dati pre prolećne setve, što znači da nećemo čekati kao sad – ističe Rističević. – Sirotinjski budžet biće ravnomerno raspoređen, na osnovu broja hektara. Premije za mleko su male i tražiću da budu sedam dinara. Probaćemo da izvučemo još para.
Da je iznenađen odlukom države, potvrdio nam je i Miroslav Kiš, predsednik Asocijacije poljoprivrednika Vojvodine. Kako kaže, to sve govori o onima koji treba da planiraju strategiju i razvoj poljoprivrede.
– Još nisu isplatili ni ono što treba, pa se snalazimo kako znamo i umemo – ističe Kiš. – Nemamo uporište u našim institucijama i u Vladi. Nikome nije bitno da poljoprivreda treba da se razvija. Subvencije su i tako svedene na socijalnu kategoriju.
Ni Asocijacija proizvođača mleka Vojvodine nije znala za ove “sitne” izmene u zakonu.
– Tražićemo hitnu smenu ministarke poljoprivrede, njenih sekretara i pomoćnika koji su smislili ove izmene – kaže Sanja Bugarski, predsednik Asocijacije. – Toliko su unazadili poljoprivredu i stočarstvo da je to strašno. Povećali su nam troškove, smanjili subvencije… U Upravi za veterinu lažu narod i premijera da je povećan stočni fond.
Kako su nam rekli u Savezu proizvođača agroprivrede Srbije, izmene zakona nisu dobre za poljoprivrednike.
– Znamo da je to rešavanje nečijih ovogodišnjih, nesrazmernih, izdvajanja za poljoprivredu, ali je pogubno za ljude koji se ovim bave – kaže Zoran Milićević, predsednik Saveza. – Ministarstvo treba da proveri ko sve i kako dobija subvencije, naročito u Vojvodini. Ali oni su udarili po svim poljoprivrednicima, i koji su krivi i koji nisu.
Predlog zakona o izmena i dopunama Zakona o podsticajima koji je Vlada usvojila i uputila u skupštinsku proceduru ima cilj da, zbog mera štednje koje su neminovne na svim nivoima, obezbedi ravnomernu i pravednu raspodelu sredstava – kažu, za “Novosti”, u Ministarstvu poljoprivrede. – To je jedini način da se obezbede preduslovi za razvoj agrara. Kada je reč o mleku, iznos premija za kvalitetno mleko ostaje sedam dinara. Kada počne s radom Nacionalna laboratorija za mleko, plaćanje će se vršiti po kvalitetu.
GLAMOČIĆ: STOČARI UGROŽENI
Zakon je Ministarstvo poljoprivrede pustilo u poslednjem momentu. Postojao je predlog da se napravi model kojim bi subvencije bile dobijene ranije, a ne u maju, kao dosad. Na zasedanju Vlade usvojeno je da se novac dobije pre prolećne setve. Ovako postojeće izmene zakona komentariše Dragan Glamočić, savetnik premijera Srbije.
– Zbog pregovora sa MMF-om traži se sigurnost da se ne probije budžet – kaže Glamočić. – Zaključno sa 31. decembrom, imaćemo tačan broj prijavljenih hektara. Kada se bude formirala krovna uredba u januaru, dobićemo model koji će biti korektan za sve.
Kada je reč o smanjenju premija za mleko, Glamočić smatra da to nije dobro rešenje.
Mislim da to nije pametno, jer su stočari, inače, ugrožena kategorija – priča Glamočić. – Ne treba cena da se spušta sa sedam dinara, ali o tome će biti i rasprava u Skupštini.