Poljoprivrednicima u Srbiji ovih dana počela je isplata osnovne subvencije po hektaru od 18.000 dinara koja kasni jer je do 1. aprila, prema sporazumu koji je potpisan u oktobru 2024. sa Ministarstvom poljoprivrede, novac trebalo da dobiju svi, ali umesto toga moraju da se zadužuju “na crtu” kod prodavaca repromaterijala, kažu poljoprivrednici za agenciju Beta
Da subvencije kasne potvrdio je i ministar poljoprivrede Aleksandar Martinović koji je rekao da je do sada, od donetih 291.370 rešenja, ekspedovano 272.644, od kojih je samo 82.630 pravosnažno jer su se poljoprivrednici odrekli žalbe.
”Krenula je isplata subvencija i do sada je isplaćeno oko jedne trećine zahteva. Ja sam podneo zahtev prvog dana po objavi poziva, 1. marta i dobio sam novac pre nekolioko dana, ali rok je po sporazumu bio da svi dobiju do 1. aprila“, rekao je predsednik Inicijative za opstanak poljoprivrednika Srbije, Goran Filipović.
Dodao je da poljoprivrednici nisu mogli da dobiju ni povraćaj akcize za kupljeno gorivo u januaru i februaru, jer se računi nisu registrovali u sistemu e-agrara, iako ministar poljoprivrede tvrdi da su bili vidljivi od 1. januara ove godine. Filipović je rekao da od protesta poljoprivrednika, u maju 2023. godine, nije rešen niz zahteva, pre svega oko rada robne berze, dugova poljoprivrednika Fondu za penzijsko i invalidsko osiguranje i goriva na pumpi bez akcize.
On je rekao da ima dosta gazdinstava koja neće dobiti subvencije iz više razloga, a jedan je jer su mislili da su obnovom registracije gazdinstva automatski podneli zahtev za subvencije ili su stariji ljudi koji nisu vešti da rade na računaru.
Predsednik Udruženja poljoprivrednika ”Stig“, Nedeljko Savić, rekao je da je nekolicini poljoprivrednika iz tog udruženja isplaćena direktna subvencija od 18.000 dinara i da subvencije nisu stigle u dogovoreno vreme. ”Prolećna setva je počela i poljoprivredni proizvođači su se već zadužili zbog kupovine repromaterijala jer subvencije kasne. Ovo je neodrživ sistem, cene repromaterijala skaču, a poljoprivredni proizvodi pojeftinjuju“, rekao je Savić.
Naveo je da je prošle godine morao da se zaduži za 30 odsto potrebnih sredstava za setvu, a ove godine za 60 odsto.
Istakao je da država može da obeća da će dati neku finansijsku podršku, ali ako to stigne za tri godine ne znači ništa. Što su subvencije, kako je rekao, sve veće poljoprivrednicima je sve gore.