Regionalna agencija za ekonomski razvoj Šumadije i Pomoravlja od prošlog meseca radi na razvoju projekta “Šumadijska šljiva”. Novac je dobila od Švajcarske agencije za razvoj i saradnju, uprkos tome što je na ovakvim konkursima vrlo teško dobiti sredstva za proizvodnju i brendiranje alkoholnih pića. Ukupna vrednost projekta je oko 350.000 švajcarskih franaka.
Cilj projekta je pomaganje proizvođačima šljiva u ovom kraju, stvaranje tehničkih, tehnoloških i ljudskih kapaciteta za proces stvaranja zajedničke etikete, recepture i zaštite geografskog porekla rakije šljivovice. Švajcarska agencija je u nameri da pospeši ruralni razvoj dala 270.000 franaka. Još 75.000 švajcarskih franaka u ovom projektu, koji će trajati do avgusta naredne godine, kofinansiraće lokalne uprave, destilerije i Regionalna agencija.
Brendiranje i zaštita geografskog porekla
Nenad Popović, direktor Regionalne agencije za ekonomski razvoj u Kragujevcu kaže da u projektu učestvuje šest opština Šumadijskog okruga, novoosnovana udruženja proizvođača rakije u kome je osam destilerija, Poljoprivredna savetodavna stručna služba u Kragujevcu i lokalna samouprava.
“Švajcarska agencija nam je dodela grant, dakle to su bespovratna sredstva za razvoj ovog projekta, jer je gajenje šljiva i proizvodnja rakije veoma zatupljena u Šumadiji. Imaćemo veliku teritorijalnu pokrivenost, radićemo na bredniranju rakije šljivovice, recepturi i zaštiti geografskog porekla. Biće otvoren zajednički degustacioni i prodajni prostor u Beogradu i Kragujevcu i organizovaće se turističke ture, u čijoj ponudi je upravo šumadijska šljiva i proizvodi od nje”, kaže Popović.
Agrometerološke stanice za voćare
Jedna od nosilaca projekta je i Poljoprivredna savetodavna stručna služba u Kragujevcu koja će dobiti 15 agrometeoroloških stanica, što je za proizvođače šljiva u ovom kraju veoma važno.
“Svoje učešće u ovom projektu baziramo na dugogodišnjem iskustvu u Prognozno-izveštajnoj službi, čiji sistem je uspostavljen pre šest godina. On uspešno funkcioniše i sve se više razvija. Suština sistema je da korisnici, odnosno poljoprivredni proizvođači dobiju pravovremenu informaciju da li će doći do većih napada bolesti i štetočina. Jednom besplatnom SMS porukom dobijaju informaciju na osnovu koje mogu pravovremeno da reaguju u svojim voćnjacima”, kaže Suzana Nešković, direktorka PSSS Kragujevac.
Organizovanje rakijskih tura, opremanje degustacionih sala
U Kragujevcu je nedavno formirana i Regionalna asocijacija proizvođača rakije, koju je osnovalo osam destilerija iz Šumadije. U udruženju kažu da će novac od Švajcarske agencije, između ostalog, biti upotrebljen za opremanje degustacionih sala, zatim za organizaciju rakijske ture, koja će biti u programu Turističke organizacije. Međutim, prioritet je da se dobijena sredstva upotrebe za poboljšanje kvaliteta rakije i savremenog načina proizvodnje.