U bazi PIO osiguranika evidentirano 93.117 poljoprivrednih osiguranika, koji su prijavljeni na obavezno osiguranje. Broj osiguranika poljoprivrednika beleži konstantan pad iz godine u godinu
Kada je prošle nedelje ministarka poljoprivrede Jelena Tanasković na instagram nalogu objavila da je održala radni sastanak sa direktorkom Poreske uprave, direktorkom RFZO-a, kao i sa predstavnikom Fonda PIO kako bi razgovarali o rešavanju problema dugova poljoprivrednika, postavila je pitanje ko i zbog čega toleriše bilo kakva dugovanja. Poljoprivrednici su poreski obveznici kao i svi ostali, i za njih bi trebalo da važe isti aršini i kada je reč o naplati dugovanja i plaćanju doprinosa za penzijsko invalidsko osiguranje Fondu PIO, kao i za zdravstveno osiguranje RFZO.
Sastanak je, kako je rečeno, sazvan sa ciljem zajedničkog pronalaska rešenja za poljoprivredne proizvođače.
Imajući u vidu činjenicu da se poljoprivredni penzioneri uglavnom pominju kada je reč o najnižim primanjima kakva su njihova kod većine, postavlja se pitanje koliko poljoprivrednika danas uplaćuje doprinose, da li taj broj opada, kao i zašto nema većeg interesovanja za uplatu.
U Fondu za penzijsko i invalidsko osiguranje za Politiku kažu da je prema statističkim podacima za jun 2023. godine, u bazi osiguranika evidentirano 93.117 poljoprivrednih osiguranika, koji su prijavljeni na obavezno osiguranje. Broj osiguranika poljoprivrednika beleži konstantan pad iz godine u godinu.
– Uplata poreza i doprinosa nije u nadležnosti PIO, već Poreske uprave. Fond PIO utvrđuje staž osiguranja, ali ne vrši zaduženja doprinosima za PIO, već to radi Poreska uprava. U isplatnoj bazi fonda krajem godine evidentirano je 136.711 poljoprivrednih penzionera, što je 8,3 odsto od ukupnog broja penzionera, sa prosečnom penzijom 17.225 dinara (pre januarskog povećanja), ističu u penzijskom fondu.
Prosečan staž poljoprivrednih osiguranika u godini kada ostvaruju pravo na starosnu penziju je 18 godina za žene i 22 godine za muškarce, prosek za sve kategorije osiguranika je 30 za žene i 32 za muškarce. Prosečan broj godina korišćenja starosne penzije je 23 godine za žene i 17 godina za muškarce, prosek za sve kategorije penzionera je 21 godina za žene i 17 godina za muškarce.
Na pitanje da li je niska osnovica na koju uplaćuju doprinose glavni razlog da su njihove penzije uvek najniže, u penzijskom fondu ističu da pretežan broj njih uplaćuje doprinose za PIO 15 godina, što je minimalan uslov za ostvarivanje prava na penziju, po najnižoj osnovici osiguranja, tako da im je obračun visine penzije ispod minimalnog, pa im država dotira do najnižeg zakonskog iznosa za ovu kategoriju osiguranika.