Troškovi uvoza hrane u svetu su prošle godine smanjeni za devet milijardi dolara, jer je prezasićenost tržišta naftom umanjila rashode transporta. Prema podacima Ujedinjenih nacija, države sveta su u 2015. godini potrošile 1,076 biliona dolara na uvoz hrane, što je, prema procenama Organizacije UN-a za hranu i poljoprivredu (FAO), najmanji iznos za poslednjih pet godina, prenosi njujorška agencija “Blumberg”.
Osim toga, najnoviji podaci su za 0,8 odsto ispod projekcija FAO iz oktobra, i ukazuju na prvo smanjenje troškova od 2009. godine.
Troškovi uvoza hrane su prošle godine bili za 20 odsto niži u odnosu na rekord iz 2014. godine, od 1,345 biliona dolara, jer je obimna žetva povećala globalne zalihe, obarajući istovremeno troškove, saopštio je FAO.
Cene nafte su u 2015. godini pale za trećinu, pošto su vodeći proizvođači te sirovine odlučili da ne smanjuju proizvodnju, što je dodatno pogoršalo situaciju na ionako prezasićenom globalnom tržištu.
“Niži troškovi za hranu najviše idu u korist velikim uvoznicima na Bliskom istoku i u Africi”, izjavio je glavni analitičar kompanije BMI riserč Kol Martin, dodajući da su zbog nestašice hrane i loše žetve, koja je posledica klimatskog fenomena El Ninjo, naročito na dobitku Egipat, kao najveći kupac pšenice, i Etiopija.
Tanjug