Svetska prodaja ovčijeg i jagnjećeg mesa u 2018. godini iznosila je 7,6 milijarde evra, što je povećanje od 12,9 % u odnosu na 2017. godinu
Vremenski uslovi i privremena zabrana izvoza za žive ovce na Bliskom Istoku, doveli su do značajnog povećanja ukupnog izvoza ovčijeg i jagnjećeg mesa u 2018. godini.
Ovčije meso ima karakterističan miris i ukus, kao i visoku hranljivu vrednost zahvaljujući visokom sadržaju belančevina, bogatstvu makro i mikro elemenata i vitamina. Najtraženija i najskuplja je jagnjetina, budući da je, za razliku od mesa starijih ovaca, “mekša”, ukusnija i lako svarljiva.
Svetska prodaja ovčijeg i jagnjećeg mesa u 2018. godini iznosila je 7,6 milijarde evra, što je povećanje od 12,9% u odnosu na 2017. godinu, navodi World’s Top Exports.
Australija i Novi Zeland prednjače u izvozu
Meso ovih životinja smatra se četvrtom najpoželjnijom vrstom mesa nakon svinjskog, goveđeg i mesa živine. Tradicionalno, mnoga regionalna jela u kojima se koristi ovčetina, mogu da se nađu u arapskim i azijskim zemljama, ali bez obzira na to, četiri najveća izvoznika su zemlje engleskog govornog područja, a to su Australija, Novi Zeland, Velika Britanija i Irska.
Prema podacima Međunarodnog trgovinskog centra objavljenih na Weltexporte, najveći izvoz ovčijeg i jagnjećeg mesa ostvarile su Australija i Novi Zeland. Zajedno su izvezle 69,4% od ukupnog izvoza. Australija izvozi 74% svog mesa u 100 zemalja širom sveta. Njihova poljoprivredna proizvodnja trenutno je najviše fokusirana na stočarstvo kako bi izvoz mesa bio što konkurentniji na stranom tržištu.
Mongoli je u proseku jedu najviše
Što se tiče potrošnje po stanovniku, Mongolija je daleko najveći ljubitelj ovčetine. Mongoli su konzumirali u proseku 45,6 kilograma po osobi. Sledi ih Turska s 25,5 kg, a treći je Island sa prosekom od 21,1 kg godišnje po osobi.