Crna Gora se hvali povećanjem izvoza hrane, poljoprivrednici tvrde drugačije. Podaci koje je pre dva dana objavilo Ministarstvo poljoprivrede o, kako je navedeno, povećanju izvoza hrane iz Crne Gore, jesu manipulacija i demagogija kojom se “pegla“ politika resornog ministarstva, inače destimulativna za primarne proizvođače i farmere.
Ovo je, ukratko, komentar sagovornika “Novosti“ povodom saopštenja o smanjenju uvozno-izvoznog deficita u poljoprivredi u kome se navodi da je, u prvoj polovini godine, porastao izvoz mesnih prerađevina, ali je značajno porastao i uvoz mesa.
Nije tajna da se, recimo, čuveni njeguški pršut pravi od svinjskih butova iz Holandije i drugih država izvoznika svinjetine. Po rečima sagovornika Novosti, država, odnosno resorno ministarstvo ne podstiče, u konkretnom slučaju, svinjogojstvo, što bi bio logičan potez da se zaokruži proizvodnja crnogorskog brenda – njeguškog pršuta.
Po rečima Branka Bulatovića, bivšeg pomoćnika ministra poljoprivrede, Crna Gora ima odlične uslove za razvoj stočarstva, ali to ne koristi.
“Struktura poljoprivrednog i zemljišnog resursa u Crnoj Gori je takva da je bogomdana za razvoj stočarstva, gotovo 95 odsto površina su pašnjaci i livade, a stočarstvo u generisanju BDP primarne poljoprivredne proizvodnje učestvuje sa 55 do 60 odsto. Jasno je da je to najznačajniji, ali, nažalost, nedovoljno iskorišćen resurs”, kaže Bulatović.
Evidentan rast izvoza mesa i mesnih prerađevina od 17,8 miliona u prvoj polovini godine u odnosu na isti period lane je podatak koji ohrabruje, dodaje naš sagovornik, ali ako uzmemo u obzir da se uglavnom radi o svinjskom mesu, te da je u istom periodu uvoz mesa porastao za oko 15,2 miliona, onda je neto efekat trgovinskog bilansa za ove stavke oko 2,6 miliona.
“Pokrivenost uvoza izvozom u ovom segmentu je prošle godine bila na nivou od 9,5 odsto, što je ispod proseka kada je u pitanju ukupna trgovina u oblasti hrane i pića. Uvoz mesa i mesnih prerađevina pri tome, ima tendenciju najbržeg rasta, pa je sa 74 miliona 2011, uvoz dostigao gotovo 92 miliona prošle godine. Za prvih šest meseci ove godine uvoz mesa i prerađevina od mesa dostigao je 63,7 miliona evra”, precizira Bulatović.
On naglašava da ovi podaci pokayuju da postoji potreba da se primarna proizvodnja mesa znatnije stimuliše kroz čitav niz mera koje treba da osmisle i realizuju i država i resorno ministarstvo.
“Tu pre svega mislim na donošenje i postepenu implementaciju novog zakonodavstva i značajniji rast subvencija u stočarstvu i ratarstvu, a ne njihovo zamrzavanje ili smanjenje, što je trenutno slučaj. Danas niko nema luksuz da funkcioniše kao zasebno ostrvo, pa makar to bilo i resorno ministarstvo. Značajan naučni potencijal Biotehničkog fakulteta u Podgorici nije adekvatno valorizovan niti konsultovan, a resorno ministarstvo mora imati sluha, kako za akademsku zajednicu, tako i za mišljenja udruženja u poljoprivredi”, zaključuje Bulatović.
Željko Vidaković, vlasnik najveće crnogorske firme za proizvodnju sadnica “Ekoplant“, kaže da se podaci o izvozu prehrambeno-poljoprivrednih proizvoda “spinuju“ za dnevnopolitičke potrebe.
“Ukupan izvoz hrane i pića pokriva svega deset odsto uvoza ovih artikala, a ukupan izvoz Crne Gore pokriva svega 67 odsto uvoza prehrambenih artikala, i taj podatak najbolje govori o tome gde se nalazi crnogorska poljoprivreda”, kaže Vidaković.
Novosti