Zahvaljujući kvalitetu domaće sirovine i najviših standarda proizvodnje, pivo koje se proizvodi u Srbiji vrhunskog je kvaliteta i a 12 odsto uvezenog piva u EU sadrži slad iz Srbije
Proizvodnja piva u Srbiji je prošle godine porasla u odnosu na 2017. godinu i iznosila je oko 5,5 miliona hektolitra. Prema rečima predsednika Udruženja pivara Srbije Vladimira Vave, automatski je porasla i potrošnja piva po glavi stanovnika, koja iznosi 65 litara, što Srbiju u Evropi svrstava u srednju kategoriju po potrošnji piva.
Kako je naveo, u Danskoj je potrošnja piva po glavi stanovnika 62 litara, dok je u Engleskoj 67 litara.
”Lokalne nabavke su svakodnevna praksa u pivarstvu u Srbiji, što potvrđuje podatak da u proseku više od 80 ukupnih nabavki članica Udruženja pivara Srbije se obavlja u zemlji. Kada govorimo o poljoprivrednim proizvodima, čak 96 odsto ječmenog slada u vrednosti od 17,6 miliona evra se nabavlja u Srbiji”, rekao je Vava novinarima u Bačkoj Palanci, gde su obišli sladaru ”Sufle Srbija”.
Prema njegovim rečima, zahvaljujući kvalitetu domaće sirovine i najviših standarda proizvodnje, pivo koje se proizvodi u Srbiji vrhunskog je kvaliteta i a 12 odsto uvezenog piva u EU sadrži slad iz Srbije. Ističe da je prema zvaničnim podacima agenicje EUROSTAT, srpsko pivo na drugom mestu uvoznih piva.
Pivarski slad
Pivarski slad je polu proizvod dobijen toplotnom razgradnjom sirovina koje se koriste za proizvodnju piva i koji sadrži ekstrakt potreban za proces fermentacije pri dobijanju piva.
Kako bi se preveo ječam u slad, potrebno je da prođe kroz četiri faze – čišćenje i sortiranje zrna ječma, močenje ječma, klijanje zrna i sušenje pivarskog slada.
Udruženje pivara Srbije je krovna institucija domaćeg pivarstva koja okuplja najveće i najznačajnije proizvođače piva i slada u našoj zemlji, koje pokrivaju 94 odsto domaćeg tržišta, koje direktno i indirektno zapošljavaju 15.500 ljudi.


