Taman nas je, nakon afere „aflatoksin” i pada izvoza žitarica, svetsko tržište ponovo počelo da posmatra kao ozbiljnog igrača jer smo od žetve naovamo postigli izvanredne izvozne rezultate, a poljoprivrednoj proizvodnji i trgovini sad za vrat skače država.
Naime, Agencija za upravljanje lukama donela je odluku da poveća lučke i pristanišne takse, između ostalog i za izvoz i uvoz žitarica, zbog čega su se već stvorili problemi na tržištu. U poslovnom udruženju „Žita Srbije”, koje je tim povodom pisalo Vladi Srbije, navode da bi, u slučaju primene novih taksi, godišnja šteta za privredu Srbije bila povelika.
Samo za izvoz žitarica privrednici će morati da plate više od tri miliona evra na ime novih taksi, a to bi se prelilo državnoj administraciji, kažu u žitarskom udruženju. Ukupna šteta za srpsku privredu bila bi mnogo veća jer su poljoprivredni proizvodi samo deo robe na koju se odnosi povećanje lučkih taksi. Tu su, naime, i rude i metali, kao i naftni derivati, odnosno sve što se prevozi rekama, najviše Dunavom.
Odluku o vrsti, visini i načinu plaćanja lučkih i pristanišnih taksi odobrila je krajem novembra prošle godine Vlada Srbije, a objavljena je u „Službenom glasniku”. Reč je o šest taksi, a „Žita Srbije” kažu da one nisu uopšte male, te da su strani brodari već reagovali i rekli da će maksimalno izbegavati naše luke, bojkotovati ih i odlaziti u druge, kod naših direktnih konkurenata. „Žita Srbije” su zatražila da se ta odluka barem odloži na šest meseci, međutim, Agencija za upravljanje lukama im je izašla u susret utoliko što je pomerila njenu primenu na 1. mart 2014, umesto 1. januar, ali izvoznici ne očekuju da će se za još mesec i po bilo šta uraditi po tom pitanju.
– U slučaju primene te takse iz privrede bi bilo ispumpano tri miliona evra, samo u izvoznom delu žitarskom delu. Problem je što je Agenciji za upravljanje lukama dato pravo da sama svojim aktima određuje kako da naplaćuje svoje troškove. Žitari su tako dovedeni u neravnopravan položaj jer takvi troškovi ne postoje kod naše konkurencije u izvozu. Ne postoje u lukama Rumunije, Bugarske, Mađarske, čak i ni u ostalim lukama evropskih zemalja, izuzev u Austriji, koja nije bitna s aspekta žitarica – objašnjava u razgovoru za „Dnevnik” direktor „Žita Srbije” Vukosav Saković. – Ako takve takse budu ostale na snazi, ti će se troškovi prevaliti na teret prodavca, to jest poljoprivrednih proizvođača. Tražili smo da se primena te odluke odloži šest meseci i da se održi javna rasprva da bi se sagledali svi aspekti i ocenilo da li se to zemlji isplati ili ne.
„Žita Srbije” ukazala su u pismu Vladi i na druge akutne probleme u proizvodnji i trgovini poljoprivrednim proizvodima. Recimo, zatražena je izmena u zakonu kojim se ograničavaju rokovi plaćanja na 60 dana. Promena samo jednog stava u tom zakonu bi drastično uticala na agrarni sektor, u pozitivnom smislu, ocenjuju u tom poslovnom udruženju.
– Neophodno je da se omogući svima koji imaju želju i volju da kreditiraju poljoprivrednu proizvodnju da to rade, da im jedan zakon ne bude na smetnji. Definisan je rok od 60 dana, a kada kreditirate poljoprivrednu proizvodnju to radite ceo proizvodi ciklus – kod pšenice devet meseci, kod drugih poljoprivrednih proizvoda oko pola godine. Osim toga, u zakonu piše da je dozvoljeno samo zemljoradničkim zadrugama da budu kreditori, a one nemaju novaca i nisu ti koji mogu kreditirati, Tražili smo da se uz njih u zakonu navedu i pravna lica, odnosno akcionarska društva i društva s ograničenom odgovornošću. Iz procesa kreditiranja izuzeti su zapravo svi koji imaju para i mogu kreditirati prpoizvodnju, kao što su prerađivačka industrija, prodavci zaštitnih sredstava, izvoznici, mlinovi… Izuzeto je nešto što je sasvim logično u celom svetu – naglašava Saković.
Grešimo u milion tona
Jedan od zahteva „Žita Srbije” je i satelitsko snimanje jer smo jedna od retkih zemalja koja to nema i ne zna šta se i na kojim površinama tačno seje.
– Te procene variraju do 200.000 hektara kod kukuruza. S prosečnim prinosom od šest tona mi praktično govorimo da ne znamo da li nam je rodilo 1,2 milion tona više ili manje. Milion tona nije mala omaška! – kaže Vukosav Saković.
Dnevnik