Najcenjenija i najskuplja jestiva gljiva na svetu tartuf, osim po ukusu, čuvena je i po lekovitim svojstvima. Sakupljači te gljive u Srbiji ističu da su naše šume pravo bogatstvo ne samo za gljive već i za lekovito bilje. Na obroncima Južnog Kučaja živi i radi tartufar sa čijom firmom sarađuje još tridesetak porodica.
Paraćinac Dragan Aleksić živi od prikupljanja tartufa i vrganja sa obronaka Južnog Kučaja.
U potrazi za tartufima, najpre džipom kroz uzan šumski put, potom peške uz korito Grze do terena koji je privukao Sama i Mokija, pse rase lagoto romanjolo obučene za pronalaženje tartufa. Sam je stariji i predaniji poslu, dok Moki ponekad i pojede pronađeni tartuf.
“Češće se desi da ne nađemo ništa, ili da nađemo samo dva tri tartufa, a desi se nekad da pronađemo od 500 do 700 grama pa čak i kilogram, ali to je onda izuzetan dan”, kaže Dragan Aleksić.
Ljubav prema prirodi i životinjama presudna je da bi se neko bavio ovim poslom. Kada su pre dvadesetak godina došli iz Brisela i počeli život na Grzi rešili su da iskoriste blagodeti ovog kraja. Tajne posla ne skrivaju, besplatno dresiraju pse, ali i daju savete mladim tartufarima.
“Nikada lažne ideje i saveti da bi to moglo da ih obogati preko noći i da je to izuzetno skup proizvod i da mogu time isključivo da se bave i da žive od toga, da ih čeka jedan naporan posao pa tek onda plasiranje na tržištu,” kaže Dragan Aleksić.
Gljive i šumsko bilje Aleksići i prerađuju: sušeni vrganji, sunčanice, sremuš i čajevi samo su deo proizvoda iz “Carskih plodova”. Snabdevaju restorane po Beogradu, ali i benzinske pumpe i manastire.
Vlada uverenje da su ovi proizvodi jako skupi, ali za dva tri tartufa, koliko je dovoljno da se obogati obrok za šestoro, potrebno je oko 500 dinara.
“Ako želite da napravite poseban pasulj, uzmete pet, šest listića sušenog vrganja dodate unutra i to postane specijalitet, ili recimo u rižoto dodate tartufe”, kaže Jagoda Aleksić.
Cena kilograma crnog tartufa u Srbiji je oko stotinak evra dok je u zapadnoj Evropi deset puta veća. Obronci Južnog Kučaja posebno su bogati vrganjima, a Aleksići ističu da naše šume predstavljaju pravo bogatstvo koje još uvek nije iskorišćeno.
RTS