Poljoprivreda Srbije već nekoliko godina prolazi kroz težak tranzicioni period i suočena je sa izazovom – kako se pripremiti za veliku tržišnu utakmicu s poljoprivredom Evrope, izjavila je danas ministarka poljoprivrede Snežana Bogosavljević Bošković.
Bogosavljević Boškovićeva je to kazala u Palati Srbija u Beogradu na predstavljanju Strategije poljoprivrede i ruralnog razvoja 2014-2024. predstavnicima međunarodnih institucija i organizacija u Srbiji.
Prema njenim rečima, Srbija je tom Strategijom zacrtala važne ciljeve – rast proizvodnje, stabilnost dohotka proizvođača, unapređenje konkurentnosti poljoprivrednika, tehničko-tehnološko unapređenje sektora, stvaranje uslova za razvoj ruralnih područja i za zaustavljanje procesa nestajanja sela.
„U dužem vremenskom periodu glavni problem našeg izvoza bila je količina, kontinuitet u proizvodnji i kvalitet. Mi smo uspeli da usaglasimo sertifikate o standardima kvaliteta, i upravo Strategija želi da pruži mogućnost da se kroz nacionalne programe stimuliše ukrupnjavanje proizvodnje i radi na proizvodnji onih proizvoda koji će biti prepoznatljivi i traženi na svetskom tržištu, a za koje ćemo uspeti da obezbedimo i količinu i traženi kontinuitet”, dodala ministarka.
Ona je kazala novinarima da je Strategija krovni dokument, koji je osnova za izradu nacionalnih programa za poljoprivredu i ruralni razvoj od 2015-2020, koji su u završnoj fazi, kao i za IPARD program koji je nedavno usvojen, a kojim su Srbiji na raspolaganju sredstva iz pretpristupnih fondova Evropske unije.
„Usvajanje Strategije je za nas važno i u psihološkom smislu, zbog toga što nam daje vetar u leđa da nadalje radimo predano i vredno i da se trudimo i težimo da što pre dostignemo ciljeve koje smo zacrtali strategijom”, dodala je ministarka poljoprivrede.


