Danas je u Naučno-tehnološkom parku Beograd predstavljen inovativni projekat “Treesury” koji povezuje poljoprivrednike i investitore putem digitalnih tokena
Na skupu pod nazivom “Izgradnja održive budućnosti: Povezivanje poljoprivrednika i investitora kroz inovacije”, danas je predstavljen projekat “Treesury” koji uvodi inovativni način finansiranja poljoprivrede i povezivanja poljoprivrednika sa investitorima putem digitalnih tokena.
Projekat, predstavljen u prisustvu ministarke nauke i tehnološkog razvoja Jelene Begović, omogućava građanima ulaganje u poljoprivredu kupovinom tokena.
”Projekat koji se danas predstavlja je direktno finansiran od strane Fonda za inovacionu delatnost uz podršku Evropske unije i budžeta Republike Srbije, i predstavlja našu zajedničku misiju da gradimo snažno društvo i jaku ekonomiju. Ovo će biti samo jedan u nizu projekata koji pravi korak ka budućnosti u kojoj će svaki građanin i proizvođač imati pristup naprednim tehnologijama”, rekla je Begović.
Kako je ministarka objasnila, platforma Treesury je deo inovacionog ekosistema BioSense instituta i naglasila da joj se dopada izraz da se bave ”kolektivnim investicijama u poljoprivredu“.
Kako funkcioniše Treesury?
Treesury omogućava građanima da ulažu u poljoprivredu putem kupovine digitalnih tokena. Kupovinom jednog tokena, koji u ovom pilot projektu košta 102 evra, kupac tokena se vezuje za jedno drvo lešnika koje će se nalaziti na velikoj plantaži od 100 hektara u Čoki.
Doprinos održivoj poljoprivredi
Prema rečima ministarke Begović, ovaj model finansiranja poljoprivrede je inovativan i u skladu sa ciljevima održivog razvoja, i doprinosi zelenoj poljoprivredi zahvaljujući korišćenju savremenih tehnologija poput biosenzora i satelitskih snimaka.
Lešnici su izabrani zbog njihove sposobnosti da apsorbuju više ugljen-dioksida nego što ga emituju, čime se smanjuju negativne posledice klimatskih promena. ”Mislim da nema pametnijeg i ispravnijeg načina nego da i mi kao građani možemo da ulažemo u poljoprivredu, i to u zelenu i održivu. Krećemo od samog početka, zajedno sa građanima, pravimo nove plantaže, u ovom slučaju lešnika, ali očekujemo da se to proširi i na druge biljne kulture”, rekla je Begović.
Ona je dodala da Treesury kroz tehnologiju tokena, odnosno digitalne imovine odobrene od strane Narodne banke Srbije, omogućava potpuno novi način investiranja u poljoprivredu i novi način finansijske podrške poljoprivrednicima.
Povezivanje poljoprivrednika s investitorima i industrijskim kupcima
Direktor kompanije Treesury, Jovan Paunović ističe da je cilj projekta da sve članice poljoprivrednog ekosistema budu povezane. Na taj način, poljoprivrednici lakše prikupljaju sredstva i osiguravaju plasman svojih proizvoda, industrijski kupci dobijaju pouzdan izvor visokokvalitetne sirovine proizvedene po međunarodnim standardima, a investitori dobru priliku za pametno i sigurno investiranje. Lešnici su deficitarna i veoma tražena roba na tržištu, ali i roba koja ima velike kupce – multinacionalne kompanije, što ih čini izuzetno atraktivnom investicionom prilikom za ostvarivanje pasivnog prihoda.
”Treesury preuzima odgovornost za kompletnu proizvodnju, od sadnje, preko održavanja voćnjaka, berbe, do prodaje plodova velikim kupcima. Na kraju distribuiramo profit investitorima koji imaju pravo prvenstva povraćaja glavnice, tek nakon toga profit se deli 50:50. Ovo je pasivni način finansiranja gde investitor ima mogućnost veoma transparentnog praćenja celog procesa. Takođe, osiguranje je obavezno u našem poslovnom modelu a dajemo i našu garanciju da, ukoliko se bilo šta desi sa stablom lešnika, mi ćemo zasaditi novo o našem trošku”, napominje Paunović.
Međunarodna podrška i širenje projekta
Projekat je već privukao pažnju međunarodnih partnera. Podršku su pružili USAID i Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD).
Proces tokenizacije je podržan od strane USAID kroz inicijativu “Velika mala privreda“, koju realizuje ACDI/VOCA. EBRD, kroz program “Star Venture”, olakšava startapovima pristup globalnoj mreži investitora i omogućava im rast putem grantova.
”U vreme kada se mala i srednja preduzeća, kao pokretači srpske privrede suočavaju sa brojnim izazovima, mi u USAID-u verujemo da inovacije igraju važnu ulogu u daljem razvoju sektora. Zato podržavamo i razvoj alternativnih načina finansiranja i kompanije spremne da uvedu inovativne pristupe u poslovanje. To otvara mogućnosti za povezivanje sa investitorima i dobijanje neophodnih resursa za rast. Kroz naš projekat ”Velika mala privreda“ već podržavamo tri izuzetne inicijative digitalnih tokena u sektoru poljoprivrede i drago nam je da je Treesury jedna od njih. Nadamo se da će i druge kompanije prepoznati ovakve načine finansiranja kao dobra rešenja za svoje potrebe“, poručila je Naida Zečević-Bin, direktorka kancelarije za demokratski i ekonomski razvoj USAID-a Srbija.
Uloga EBRD-a u ovom projektu je da pruži finansijsku i tehničku podršku, kao i da pomogne u privlačenju stranih investicija. Mateo Kolanđeli, regionalni direktor EBRD-a, potvrdio je da je Treesury deo njihovih strateških ciljeva, naglašavajući važnost podrške startapima kroz finansiranje naučno-tehnoloških parkova u zemlji.
Vizija budućnosti
Treesury je trenutno u pilot fazi sa zasadima lešnika, predstoji jesenja sadnja sadnica na plantaži u u Čoki, ali postoji plan za proširenje na druge kulture. Cilj je omogućiti dodatnim proizvođačima pristup ovom modelu, koji će smanjiti rizike kroz postupak tokenizacije i digitalizacije proizvodnih procesa.
Ovaj projekat predstavlja korak napred ka održivoj poljoprivredi, pružajući građanima priliku da direktno investiraju u proizvodnju hrane i učestvuju u digitalnoj poljoprivrednoj revoluciji Srbije.