Sredinom maja 2015. godine, na Kvantaškoj pijaci u Beogradu, preprodavci su kilogram trešanja plaćali upola manje nego u isto vreme ove godine. Nepovoljni vremenski uslovi očigledno su uticali na cene ranog jagodičastog voća, pa su i jagode bile za oko 20 odsto skuplje, pokazuje izveštaj Sistema tržišnih informacija poljoprivrede Srbije (STIPS).
Banana standardno drži cenu, oko evro po kilogramu, dok je limun u odnosu na prošlu godinu skuplji za 50 odsto. Poslednjih nedelja u ponudi je uglavnom „argentinski” koji još nije pojeftinio kako se očekivalo. U maloprodaji, tokom zime, cena ovog južnog voća praktično nije „padala” ispod 200 dinara.
Za razliku od voća, cene mladog sezonskog povrća na „Kvantašu” praktično su ostale na prošlogodišnjem nivou, a neke su sada i niže. U periodu koji poredimo grašak je jeftiniji za 50 dinara, a mladi kupus za 10.
Interesantan je podatak o ceni oraha koji je sada duplo jeftiniji (cena je pala sa 1. 250 dinara na 650). Stručnjaci objašnjavaju da se ovo drastično pojeftinjenje dogodilo jer je u Turskoj, koja je jedna od najvećih svetskih proizvođača, ali i kod nas, orah dobro rodio, što nije bio slučaj u 2015.
Kako kažu na Poljoprivrednom fakultetu u Beogradu, za sada nema naznaka da bi ostalo voće i povrće moglo značajnije da menja cenu tokom sezone. Grožđe, za sada, nije ugroženo iako su pojedini mediji najavili da bi ovogodišnji rod mogao da podbaci. Strunjaci napominju da bi problem mogao da nastane ako u junu i julu bude više vezanih dana sa temperaturom iznad 35 stepeni, što bi dovelo do isušivanja plodova. Iako meteorolozi globalno najavljuju vrelo leto i rekordne temperature poslednji podaci ukazuju da se u Srbiji ne očekuju neke ekstremne vremenske prilike zbog čega bi cene poljoprivrednih proizvoda mogle da osciliraju.