Studija “Trgovina poljoprivrednim proizvodima između Srbije i Kosova” pokazala je da je Srbija u 2011. godini učestvovala sa 20 odsto u ukupnoj strukturi uvoza na Kosovo i bila je najveći pojedinačni trgovinski partner.
Poljoprivredni stručnjak sa Kosova Fatmir Selimi rekao je na predstavljanju studije u Novom Sadu da je od 2006. godine, kada je izvoz iz Srbije na Kosovo iznosio 45 miliona evra, pre dve godine taj iznos porastao na 135 miliona evra, dok je celokupni izvoz poljoprivrednih proizvoda iz Kosova u 2011. iznosio svega 26 miliona evra.
Ipak u trgovini između Srbije i Kosova dominira mali broj proizvoda. Pretežno su to žitarice i industrijsko bilje.
Prema rečima bivše ministarke poljoprivrede Srbije Ivane Dulić-Marković, najzanačajnije prepreke u trgovinskoj razmeni između Srbije i Kosova predstavljaju troškovi koji se nadograde dok roba stigne do potrošača, što utiče na konkurentnost. “Druga prepreka je neprihvatanje tržišta zbog političkih prizvuka ili odjeka da je nešto sa Kosova ili iz Srbije. Zato se najbolje i izvoze žitarice i industrijsko bilje jer se ne pojavljuju u prodaji kao finalni proizvodi, pa ljudima nije neprijatno da ih kupuju”, ocenila je ona i dodala da ohrabruje podatak iz studije da, bez obzira na politiku, uvek postoji više stvari koje nas spajaju nego razdvajaju, a jedna od njih je poljoprivreda.
Pored žitarica i industrijskog bilja najviše se trguje uljem i šećerom. Sveže voće i povrće Kosovo pretežno uvozi iz Makedonije, Albanije, Holandije i Turske. Trgovina svežim voćem i povrćem sa Srbijom je nestabilna i bez jasnih pravila, osim jabuke gde je uvoz iz Srbije u porastu.
Kosovo uvozi sveže meso iz Poljske, dok je smrznuto meso iz Južne Amerike i delom iz SAD i Kanade.
Srbija je nekada bila veliki dobavljač mleka na Kosovo, danas je taj izvoz simbličan. Tako je 2006. godine izvoz mleka iznosio preko dva miliona evra a već 2011. je pao na 50 hiljada evra.
Trgovina poljoprivrednim proizvodima između Srbije i Kosova ograničena je brojnim preprekama. I pored tih prepreka postoji šansa da se unapredi trgovina od koje bi korist imali i proizvođači i potrošači Srbije i Kosova.Ova saradnja će se brže odvijati ukoliko se što pre ova tržišta pridruže tržištu EU, pronađu novi potrošači dodavanjem vrednosti proizvodima, međusobnom saradnjom, otklanjanjem prepreka na koje ukazuju oni koji već posluju zajedno, poštovanjem standarda bezbednosti hrane, izgradnom infrastrukture, institucionalne i saobraćajne, navodi se u studiji.
Studiju “Trgovina poljoprivrednim proizvodima između Srbije i Kosova” zajednički su realizovali stručnjaci za poljoprivredu Kosova i Srbije, u okviru projekata “ReConnenction” Hartefakt Fonda i uz podršku ambasada Velike Britanije u Beogradu i Prištini.
agronews.