Uklanjanje čak i manje vrednih zelenih površina služi samo interesima pojedinaca, a ne većine, pišu prvi ljudi Šumarskog i Biološkog fakulteta, kao i Fakulteta za sport i Instituta za biološka istraživanja
Planirano uklanjanje zelenih površina na području Košutnjaka, bez obzira na to da li su zaštićene ili ne, da li predstavljaju manje ili više vrednu šumu, direktna je negacija interesa većine, a afirmacija ogoljenog materijalnog interesa pojedinaca i interesnih grupa, navodi se u primedbi na plan detaljne regulacije za kompleks „Avala filma” koju su potpisala tri dekana – Šumarskog fakulteta prof. dr Ratko Ristić, Biološkog prof. dr Željko Tomanović i Fakulteta sporta i fizičkog vaspitanja prof. dr Saša Jakovljević i direktorka nacionalnog Instituta za biološka istraživanja „Siniša Stanković” dr Mirjana Mihailović.
U tom dokumentu na šest strana, u koji je „Politika” imala uvid, ovi stručnjaci zatražili su od grada da se plan, čiji se rani javni uvid završava 13. jula, „pažljivo preispita”, uz komentar da razumeju potrebu da se grad Beograd razvija, ali to ne sme „biti na račun inače veoma degradiranih zelenih površina”.
Za tim argumentom poseže i javnost, koju je urbanizacija Košutnjaka i gradnja stambeno-poslovnog kompleksa nauštrb šume i zelenila podigla na noge kao malo koji projekat do sada.
– U planu postojećeg korišćenja zemljišta jasno se vidi da se veliki deo trenutno nalazi pod šumom (približno polovina), dok se na planu planirane namene vidi da je šuma svedena na zanemarljiv deo, približno jedna desetina ukupne površine, što ukazuje na značajnu degradaciju prirodnih resursa koja se predviđa tim planom – navode autori primedbe upućene Sekretarijatu za urbanizam.
Za dekane je, kako pišu, najspornije rešenje Uprave za šume, dela Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, iz avgusta 2019. Tim rešenjem daje se saglasnost na „izmene i dopune osnove gazdovanja šumama u državnoj svojini koji je doneo Nadzorni odbor JP za gazdovanje šumama ’Srbijašume’ sa konstatacijom da je sve urađeno u skladu sa Zakonom o šumama i podzakonskim aktima iz oblasti šumarstva”.
– Uprava za šume donosi odluku da se izuzima iz gazdovanja pod šumom od 7,26 hektara – tvrde potpisnici primedbe.
U prilog tvrdnji da je neprihvatljivo smanjenje šumskih i zelenih površina u Košutnjaku ovi stručnjaci ističu da njihovo uklanjanje u urbanizovanim zonama dovodi do: povećane emisije gasova, koji proizvode efekat „staklene bašte”, manje produkcije kiseonika, pojačavanje efekta „toplotnog” ostrva u uslovima sve izraženijih klimatskih anomalija, degradacije biološke raznovrsnosti, „dehumanizacije” gradskog prostora sa sve gorim životnim uslovima, povećanja potencijala za pojavu bujičnih poplava, pogotovo na slivu Topčiderske reke i susednih, manjih vodotoka.
– Planirana urbanizacija prostora Košutnjaka, uz redukciju „zelenih” površina, predstavlja negaciju svih principa usvojenih strateškim dokumentima grada Beograda, kao i globalnim RIO konvencijama, (kojima se na svetskom nivou uređuje okvir i principi zaštite životne sredine, prim. aut. „Politike”) koje je Srbija ratifikovala u nacionalnoj skupštini – piše u primedbi i dodaje se da su prestonici potrebni projekti kojima se povećava pošumljenost grada, grade pešačke, trim i biciklističke staze, dečja igrališta, vežbaonice na otvorenom…
Organizacije civilnog društva: obustaviti izradu regulacionog plana
Povodom plana detaljne regulacije kompleksa nekadašnjeg „Avala filma” juče su se oglasili stručnjaci i organizacije civilnog društva koji zahtevaju da se odmah obustavi izrada tog planskog dokumenta. Oni traže da se pristupi izmeni osnovnog koncepta tako „što će se poštovati procedure, zakoni i planovi višeg reda, obezbediti očuvanje šuma i zelenih površina, bez promene namene zemljišta, jer za to ne postoji osnov, i da se investitoru ostavi mogućnost korišćenja nepokretnosti u njegovom vlasništvu, bez promene vlasničke strukture nad zemljištem”.
– Zahtevamo da se postupak ranog javnog uvida obustavi u situaciji kada zbog epidemije virusa kovid 19 ne postoje elementarni uslovi za učešće javnosti u postupku donošenja odluka i da se postupak ponovi kada se sve neregularnosti i propusti otklone – navodi se u saopštenju čiji su potpisnici: Beogradska otvorena škola, Centar za kulturnu dekontaminaciju, Evropa Nostra Srbija, Ministarstvo prostora, Ne davimo Beograd, Organizacija za političku ekologiju „Polekol”, Pešaci nisu maratonci, RERI, Svetska organizacija za prirodu WWF, ZaNašKej, Ksenija Radovanović, Slavica Čepić, pejzažni arhitekta i istraživač na Šumarskom fakultetu.
Više od 25.000 građana podržalo odbranu
Peticiju za odbranu Košutnjaka i sprečavanje izgradnje stambeno-poslovnog kompleksa na području nekadašnjeg „Avala filma” podržalo je više od 25.000 građana u prethodna tri dana, navodi se u saopštenju inicijative „Ne davimo Beograd”.
Kako su istakli, „rekordno veliki rast” podrške toj peticiji govori da postoji „spremnost i želja da se gradska šuma Košutnjak sačuva od seče i izgradnje stambeno-poslovnog kompleksa”.
– Nameru gradskih vlasti da investitoru omogući da na ovom području gradi stotine hiljada kvadratnih metara stambeno-poslovnog prostora smatramo izuzetno opasnom po pluća našeg grada – ocenili su iz inicijative „Ne davimo Beograd”.