Za nekoliko meseci posrnule farme pilića u Srpskom Itebeju, Hetinu i Banatskom Karađorđevu renovirane su, stale na noge i, zahvaljujući značajnim ulaganjima, već je ostvarena ozbiljna proizvodnja, u skladu sa standardima i zahtevima Evropske unije, koji su u poslednjih nekoliko godina dobrano pooštreni. Ako sve bude po planu, iz ove tri farme u vlasništvu kompanije ”Mat-pile“, godišnja proizvodnja biće četiri miliona tovnih pilića, odnosno oko 9.000 tona živinskog mesa.
– Proizvodni objekti su opremljeni najsavremenijom opremom za živinarsku proizvodnju uvezenom iz Nemačke i u skladu s aktuelnim svetskim standardima da bi se obezbedili najbolji ambijentalni uslovi za tov pilića – naglašava u razgovoru za „Dnevnik“ direktor preduzeća „Mat-pile“ iz Srpskog Itebeja Slobodan Prstojević, podsećajući na to da je preduzeće aprila 2012. godine osnovala Industrija mesa „Matijević“ iz Novog Sada, koja je planski integrisala ovakav vid proizvodnje za sopstvene potrebe.
– ”Mat-pile“ ima tri farme – u Srpskom Itebeju, Hetinu i Banatskom Karađorđevu. Sve su kupljene od „Agroživa“ iz Žitišta i u njihovo renoviranje su uložene značajne svote – podseća naš sagovornik, i dodaje da je u opremi i proizvodnji primenjena najsavremenija tehnologija. – Svi parametri u objektima, i ventilacija, i vlaga, temperatura, i dotur i linije hrane su kompjuterski regulisani. Nakon višemesečnih građevinskih radova i instalacije opreme u objektima, proizvodnja je počela u februaru ove godine, a svaka farma ima po 12 proizvodnih objekata od oko hiljadu kvadratnih metara.
Podsećajući na to da su objekti bili u vrlo lošem stanju dok nisu došli u ruke IM „Matijević“, Prstojević kaže da sada u njih često svraćaju i evropski stručnjaci i tehnolozi koji ih uzimaju kao primer dobrih farmi. On napominje da veterinarska služba nadgleda zdravstvene i higijenske uslove na farmama da bi se postigla zdravstvena ispravnost i kvalitet finalnog proizvoda.
Osvrćući se na situaciju u živinarstvu Srbije, naš sagovornik napominje da su ostvareni pozitivni koraci i da se tržište konsoliduje. Ukupna proizvodnja je u poslednje dve-tri godine porasla i zazuzela značajnije mesto u ukupnom agrarnom bilansu, ali je, slaže se Prstojević sa stručnjacima iz te branše, neophodno sprovesti reformu u tom sektoru i povećati investicije jer se moramo prilagoditi zahtevima EU. Liberalizacija trgovine nameće nova pravila i obaveze i naš imperativ mora da bude kvalitet na najvišem nivou. Valja imati na umu da će nam, kada padnu carine, stići jača konkurencija, da će se verovatno povećati izvozni deficit u trgovini pilećim mesom jer će biti veći uvoz zaleđnog mesa i prerađevina, stoga su ovakva ulaganja u domaću proizvodnju preko potrebna.
Hrana iz ”Galada“
Stočna hrana se na farme ”Mat-pileta“ doprema iz fabrike stočne hrane ”Galad“ iz Kikinde, koja takođe posluje u okviru ”Matijević“ grupacije. Mešaona stočne hrane d.o.o ”Galad“ u poslednjih pet godina je prerasla u fabriku stočne hrane, a u njene silose staje 32.000 tona kukurza, pšenice, soje.
Dnevnik