Srbija problem zagađenja vazduha nastoji da reši pošumljavanjem i takav način rešavanja problema prenela je učesnicima prve Ministarske konferencije “Inovativna rešenja protiv zagađenja u južnoj i jugoistočnoj Evropi”, koju organizuje “UN Environment” program – UNEP
– Šumama se mora gazdovati kao resursom i zato želimo da 41 odsto zemlje bude pošumljeno – rekao je ministar za zaštitu životne sredine Goran Trivan na skupu i precizirao da je Srbija pošumljena 27 procenata što je, kaže, vrlo dobro.
Problem je Vojdvodina, gde je pošumljeno šest do sedam odsto, rekao je on i dodao da se radi na pronalaženju načina da se taj procenat poveća.
– Kina je primer za pošumljavanje i na tom smo tragu – naveo je Trivan i naveo da Ministarstvo zaštite životne u svrhu pošumljavanja izdvojilo 40 miliona dinara.
Na taj konkrus javilo se 12 lokalnih samouprava, kazao je on i izrazio očekivanje i potrebu da broj opština bude veći.
– Insistiramo na novim inovativnim modelima koji mogu da promene situaciju za 10 godina – istakao je Trivan.
Na dvodnevnom skupu koji je u Beogradu okupio predstavnike 20 zemalja južne i jugoistočne Evrope razmenjena su iskustva i inovacije na polju zaštite životne sredine kao i predlozi za rešavaje problema zagađenja prirode u ovim državama.
Direktor UNEP-a za Evropu Gatano Leone izrazio je zadovoljstvo skupom i posvećenošću učenica u rešavanju problema od kojih je, kako je ocenio, njaveći uništavanje biodiverziteta i ekosistema.
Rešenje u cirkularnoj ekonomiji
– Ključ celog procesa je prelazak sa linearne ekonomije na ciruklarnu koja omogućuje da se materijali i resursi ponovo koriste – rekao je Leone.
Na skupu je iskazana odlučnost u borbi protiv zagađena vazduha, vode, ugrožavanja i uništavanja biodiverziteta i ekosistema kao i klimatskih promena.
Takođe, uočena je i potreba za obrazovanjem o životnoj sredini i održivom razvoju kao i podršci inovativnim tehnologijama.
Jačanje regionalne saradnje označeno je kao nezaobilazni faktor u rešavanju tog problema koji ne poznaje granice.