Troškovi proizvodnje sveže maline u Srbiji u ovoj sezoni iznose 79,50 dinara ili 0,69 evra po kilogramu, objavilo je danas Poslovno udruženje hladnjačara, pozivajući se na proračune pojedinih stručnjaka iz oblasti jagodastog voća.
Ova cena podrazumeva da proizvođač ne angažuje članove svoje porodice u obradi i berbi maline, odnosno da za kompletnu proizvodnju maline iznajmljuje radnike i mašine i plaća ih po tržišnim cenama, navedeno je u saopštenju tog udruženja.
Na sednici Skupštine Poslovnog udruženja hladnjača članovi Udruženja upoznati su sa obračunom cene koštanja proizvodnje kilograma maline “vilamet”, koji je uradio redovni profesor Poljoprivrednog fakulteta u Zemunu Mihailo Nikolić.
Razlika u ceni između cene koštanja i otkupne cene koja se ostvaruje u poslednjih nekoliko godina, veliki je motiv da oni koji imaju zasade malina iste prošire, a oni koji se dvoume, opredele se za uzgoj ovog voća, tvrde u “Hladnjačama Srbije”.
Priložena specifikacija troškova proizvodnje maline, kao i zvanični statistički podaci kojima oni raspolažu pokazuju sledeće – u sezoni otkupa 2013. izvezeno je zamrznute maline u količini od 61.200 tona i u ukupnoj vrednosti od 146.500.000 evra.
U tom periodu ostvarena je prosečna prodajna – izvozna cena maline u visini od 2,39 evra za jedan kilogram zamrznute maline sa uključenim troškovima prevoza do destinacija u EU gde se isporučuje zamrznuta malina.
U navedenoj sezoni proizvođačima je isplaćena sveža malina u proseku od 200 dinara (1,75 evra) sa uključenim porezom na dodatu vrednost (PDV).
Udruženje je takođe na svojoj sednici Skupštine diskutovalo sa prisutnim predstavnicima Ministarstva finansija i Ministarstva poljoprivrede, o sprovođenju zakonskih propisa koji se primenjuju od 1. januara 2014. godine, a odnose se na obračun PDV nadoknade koju preko hladnjača država daje proizvođačima i porezu na dohodak građana, kao i o Zakonu o bezbednosti hrane.
Zaključak je da se propisi moraju poštovati, ali se traži od svih ministarstava da, u skladu sa stavom vlade o suzbijanju sive ekonomije, angažuju inspekcijske organe koji će na terenu vršiti kontrolu, kako poštovanja zakona iz oblasti poreza, tako i Zakona o bezbednosti hrane, pravilnika o otkupu voća i otkupnim mestima.
Tanjug