Ako novi vlasnik “Melanža” bude nastavio osnovnu proizvodnju, preradu svežih kokošijih jaja, poluprazne živinarske farme ponovo će biti pune.
Kada je u listu Politika pre tri godine objavljen tekst pod naslovom “Trumanova jaja iz valjevskog kraja”, mnogi čitaoci u prvi mah su bili zbunjeni. Međutim, vrlo brzo su shvatili da se u Valjevu gradi savremena fabrika za preradu svežih kokošijih jaja, jedinstvena u ovom delu Balkana i Evrope.
Sa dva osnovna programa, tečnom i u prahu koji ima neograničen rok trajanja, inače među starijim poznat kao Trumanova jaja, ova fabrika je najavljivala da će biti nešto sasvim novo i osobeno za ovaj kraj. Samo podatak da će se u “Melanžu” dnevno prerađivati oko 200.000 komada jaja obradovao je i ovdašnje živinare koji će ponovo napuniti farme kokama nosiljama.
Međutim, upravo kada je “Melanž” trebalo još ofanzivnije da krene ka tržištu i da povećava proizvodnju, njegov vlasnik Aleksandar Radović iz Beograda, odnosno kompanija “Anlek” u čijem sastavu je fabrika poslovala oglasila je njegovu prodaju koja je zakazana za 16. oktobar po početnoj ceni od 2,6 miliona evra. Po mnogim procenama, to je jedno od retkih srednjih preduzeća u Kolubarskom okrugu koje je posle perioda burnih i skandaloznih privatizacija skrenulo pažnju javnosti.Iako poslovno-finansijski bilansi za protekle dve godine nisu impresivni, u pitanju je perspektivan program.
U sve to se uklapa i savremeni potpuno automatizovani pogon za preradu sirovih jaja, površine oko 3.000 kvadrata, u koji je ugrađena najsavremenija oprema danske firme “Sanovo”. Predviđena dnevna produkcija je 5,2 tone tečnih proizvoda i 1,25 tona jaja u prahu, odnosno godišnje 1.500 tona tečnih i 300 tona jaja u prahu.
“Ova investicija je interesantna za Valjevo koje je devedesetih godina imalo reputaciju živinarskog kraja, pošto je u njemu i okolini u manjim i većim farmama bilo preko 300.000 koka nosilja.Sada će dobiti fabriku za preradu tih jaja kakvu nema Srbija, ali ni Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Makedonija, Albanija.Ona će biti pravi “čistač” za tržne viškove svežih jaja, ali će istovremeno regulisati povremene nestašice. Pored izuzetno velike zdravstvene bezbednosti, široke upotrebe u konditorskoj i pekarskoj industriji, proizvodi ove fabrike će biti vrlo traženi na inostranim tržištima”, izjavio je svojevremeno za naš list vlasnik Aleksandar Radović, dodajući da će u njoj biti zaposleno oko 50 radnika a proizvodno sarađivati neograničen broj kooperanata.
Međutim, najverovatnije, zbog obaveza prema matičnoj kompaniji on potencijalnim kupcima nudi jedan, bez sumnje, nov i atraktivan program uz koji je oglasio i prodaju savremene farme koka nosilja udaljene stotinak metara od “Melanža”, čiji je kapacitet sa 45.000 podigao na čak 240.000 koka nosilja.
Politika