Turska postavila meteorološku stanicu na Antarktiku
Turska je postavila važnu meteorološku posmatračku stanicu na Antarktiku, najhladnijem kontinentu na planeti. Na stanici će se meriti parametri kao što su temperatura i vlažnost zraka, atmosferski pritisak i visina snega
Generalna direkcija za meteorologiju (MGM) Ministarstva poljoprivrede i šumarstva Turske uspostavila je prvu automatsku posmatračku meteorološku stanicu.
Inženjer MGM-a Mehmet Yikilmaz za Anadoliju je rekao da je uređaj za merenje ozona na kontinentu postavljen dugoročno, ali da je zasad prioritet prikupljanje meteoroloških podataka.
Proučavanje uticaja klimatskih promena
Nova stanica će beležiti meteorološke podatke kao što su brzina i smer vetra, temperatura i vlažnost vazduha, količina padavina, visina snega, globalno Sunčevo zračenje i trajanje Sunčevog svetla za dve godine.
Podaci će biti snimljeni u bazu podataka nakon što budu preneseni na centralni server posredstvom komunikacije satelitskim modemom. Svi podaci o posmatranju biće prosleđeni srodnim odeljenjima za istraživačke studije.
U aprilu 2016. prvi turski tim istraživača, koji je uključivao doktore, botaničare, geologe i okeanografe sa sedam univerziteta, otputovao je na Antarktik kako bi proučavao uticaje klimatskih promena.
Antarktik, kontinent za mir i nauku
Antarktik, koji nema autohtono stanovništvo i kojim ne vlada nijedna država, naziva se “kontinentom za mir i nauku”. Služi kao zona naučno-istraživačkog rada od potpisivanja Antarktičkog ugovora 1959.
Turska trenutno ima status posmatrača, a nada se da će uskoro dobiti status konsultanta.
Najniža temperatura ikad na Antarktiku zabeležena je 1983, a iznosila je -89 Celzijevih stepeni.
Tokom leta živa na termometru može se popeti i do -15 Celzijevih stepeni.