Uz učešće više hiljada građana i velikog broja govornika, u Beogradu je u subotu, 10. aprila, održan Ekološki ustanak, protest čiji je inicijator pokret “Odbranimo reke Stare Planine”
Na skupu je zatraženo da se poštuju Ustav i zakoni iz oblasti zaštite životne sredine i da se voda, vazduh i zemljište u Srbiji zaštite od zagađenja.
Protest je počeo obraćanjem pesnika Ljubivoja Ršumovića i dekana Šumarskog fakulteta u Beogradu Ratka Ristića.
“Srbiji treba život, rađanje, obnova, naravno da nam treba i razvoj, ali ne razvoj koji dovodi do zagađenja vazduha, kasapljenja šuma, uništavanja njiva, odvođenja vode i raseljavanja našeg stanovništva,” naveo je Ristić.
Profesor Ristić, stručnjak za eroziju i konzervaciju zemljišta i voda, pre nekoliko godina se među privima iz stručne javnosti usprotivio izgradnji derivacionih mini hidroelektrana (MHE), ukazujući na njihovo pogubno dejstvo na potoke i reke.
Sada se osvrnuo na moguće štetno dejstvo planiranog Projekta Jadar u okolini Loznice, gde rudarska kompanija Rio Tinto namerava da eksploatiše litijum.
“Ministarstvo rudarstva i energetike besomučno izdaje neka prava na istraživanja litijuma sa najavom eksploatacije. Pored Loznice isto se dešava i kod Valjeva, a dobio sam informaciju da je u selu Gornja Dobrinja* takođe izdata dozvola za istraživanje litijuma,” rekao je Ristić.
On je postavio pitanje da li je ministarstvo rudarstva institucija koja radi u najboljem interesu srpskog naroda ili je servis multinacionalnih kompanija i “opskurnih investitora koji po svaku cenu gledaju da dođu jeftino do srpskih resursa”.
Ristić je podsetio da je u okolini Loznice do sada bilo nekoliko rudarskih projekata, poput eksploatacije olova u Zajači i rudnika antimona Stolice, koji su završili zagađenjem životne sredine.
“Verovatno će (predstavnici vlasti) reći da rade po zakonu, ali onda su to loši zakoni i treba ih menjati, to je naš interes, a ne interes pojedinaca i grupa,” ocenio je profesor Ristić.
Na protestu su govorili i predstavnici ORSP-a, Aleksandar Jovanović Ćuta, Desimir Stojanov i Aleksandar Panić, koji su se takođe među prvima u Srbiji oštro usprotivili izgradnji MHE na potocima i rekama Stare Planine.
Građanima se obratio i rok muzičar, Zoran Kostić Cane, a bilo je i govornika iz Bosne i Hercegovine, koji se takođe bore protiv izgradnje MHE.
U zajedničkom proglasu učesnika protesta, među kojima je pedesetak ekoloških organizacija, izneti su zahtevi koji uključuju zaštitu svih šuma u Srbiji, obustavu seče stabala u zaštićenim područjima, pošumljavanje, obustavu i reviziju štetnih projekata MHE.
Tu su i zahtevi za očuvanje vodnih dobara, zdraviju životnu sredinu, odgovorno upravljanje otpadom, kao i sveobuhvatan i održiv razvoj.
Protest je protekao bez incidenata i završio se šetnjom do Vlade Srbije, predstavništva kompanije Rio Tinto u Beogradu i zgrade Radio-televizije Srbije u Takovskoj 10.
Na protestu su učestvovali i predstavnici Udruženja radnika na internetu (URI), predstavnici Sindikata lekara i farmaceuta i drugi.