Na skupu “Značaj stočarstva u proizvodnji hrane i održivom razvoju sela” izneta je ideja da se u projekat oživljavanja stočarstva u srpskim selima uključi i dijaspora tako što bi uložila sredstva za formiranje fonda u inostranstvu koji bi se brinuo o finansiranju projekata oživljavanja stočarstva i njihovom finansiranju pod povoljnim uslovima
Odbor za selo Srpske akademije nauka i umetnosti (SANU) organizovao je juče naučni skup “Značaj stočarstva u proizvodnji hrane i održivom razvoju sela”, čija namera je da pomogne sistemskom rešavanju opstanka ruralnih područja u Srbiji preko razvoja stočarstva.
Na skupu, kome je prisustvovao i ministar za brigu o selu Milan Krkobabić, predsednik Odbora SANU za selo akademik Dragan Škorić istakao je da je namera organizatora da skrene pažnju javnosti na pad stočarske proizvodnje u Srbiji i potrebu da se taj trend promeni.
“Proizvodnja je pala, ukupan broj stoke je pao, kvalitet proizvoda takođe. Želja nam je da pokažemo ono što je Srbija u stočarstvu sada, što bi trebalo da bude, i u kom periodu šta treba uraditi da se to desi”, izjavio je Škorić.
On je naglasio da o stočarstvu treba da brine celo društvo, a naročito Vlada. Škorić je izneo ideju da se u projekat oživljavanja stočarstva u srpskim selima uključi i dijaspora tako što bi uložila sredstva za formiranje fonda u inostranstvu koji bi se brinuo o finansiranju projekata oživljavanja stočarstva i njihovom finansiranju pod povoljnim uslovima.
Predsednik SANU, akademik Vladimir Kostić, ocenio je da smo postali “nepokretno društvo”, koje čeka da mu neko sa strane donese rešenja problema.
On je pozdravio saradnju Odbora za selo i Ministarstva, jer ona pokazuje suprotnu tendenciju. Ministar Krkobabić je rekao da Srbija u stočarskoj proizvodnji znatno zaostaje za razvijenijim zemljama.
“Udeo stočarstva u našoj poljoprivredi je oko 30 odsto. Sve zemlje su razvijenije od nas, da ne pominjem one najrazvijenije, imaju udeo od 60 odsto. Jasno je da moramo da povećamo udeo stočarstva u poljoprivredi, jer bez razvijenog stočarstva nema razvijene poljoprivrede, a ni savremenog sela”, ocenio je Krkobabić.
Podsetio je da Srbija ima veoma dobre geografske uslove za razvoj stočarstva, i dodao kako će Ministarstvo na čijem je čelu u narednom periodu posebnu pažnju posvetiti razvoju stočarstva.
“Zato nam je ovaj skup toliko važan. Želja nam je da srpski domaćini postanu značajni robni proizvođači. Ovo je ohrabrujuć potez, i mene raduje da SANU ovog puta organizuje konkretne skupove čiji zadatak je da pomognu neposredno ljude na terenu, da im daju prave savete, jer će posle skupa početi obilazak sela Srbije na čelu sa profesorom Škorićem. Posetićemo regionalne centre, poljoprivredne stručne službe i pokušaćemo da ova nova saznanja iz ove oblasti stignu do domaćina Srbije”, izjavio je Krkobabić.