Oko 800 miliona ljudi na svetu gladuje, a nedostatak hrane i siromaštvo, koji predstavljaju neke od najvećih izazova sa kojima se suočava globalno društvo, moraju se iskoreniti, kako bi svet postao mirnije i sigurnije mesto, poruka je sa današnjeg otvaranja Regionalne konferencije Organizacije za hranu i poljoprivredu (FAO) Ujednjenih nacija.
Ministar poljoprivrede Turske Faruk Čelik poručio je da je, u uslovima povećanja svetske populacije, glavni zadatak obezbediti hranu za sve, te podsetio da prognoze predviđaju da će 2050. godine na svetu živeti skoro 10 milijardi ljudi.
Zbog toga bi, smatra, poljoprivredna proizvodnja trebalo da se poveća za 60 odsto.
Ukazuje da je potrebno povećati poljoprivrednu proizvodnju kako bi se obezbedilo dovoljno hrane, ali i izdvojiti više resursa za inovacije koje bi dovele do tog povećanja, a pri tom se mora pružiti podrška zemljama koje nemaju dovoljno sredstava.
„Obradivo zemljište se uništava, a svake godine 12 miliona hektara poljoprivrednog zemljišta gubi na kvalitetu”, kazao je Čelik.
Generalni direktor FAO Hoze Gracijano Silva istakao je da su u upravo bezbednost hrane i poljoprivreda u središtu „Agende 2030” UN, za održivi razvoj, usvojene prošle godine, a sa ciljem smanjenja siromaštva, gladi i drugih obllika neuhranjenosti.
Ti ciljevi, smatra, mogu se postići samo zajedničkim radom međunarodne zajednice, civilnog društva, privatnog sektora, akademske javnosti…
Silva se osvrnuo i na izbegličku krizu i zahvalio turskoj vladi sto je prihvatila milione sirijskih izbeglica u kampovima i lokalnim zajednicama, gde su im omogućeni uslove za pristojan život.
„Uprkos pozitivnom trendu u pogledu bezbednosti hrane, drugi oblici neuhranjenosti još uvek postoje i nastavljaju da bitišu kao problem, pogađajući sve narode u ovom raznolikom regionu”, dodao je Gracijano da Silva.