Ulaganja u poljoprivredu obezbeđuju rast BDP-a
Konferencija Agro Belgrade 2021 održana je danas na Beogradskom sajmu. Sajam je otvorio ministar poljoprivrede Branislav Nedimović koji je izrazio zadovoljstvo zbog održavanja ovog skupa uprkos pandemiji, dodavši da poljoprivreda svojim rezultatima zaslužuje pažnju
– Mi smo 2020. napravili rekorde i u pogledu spoljotrgovinske razmene, imali smo 4,13 mlrd USD izvoza, što nismo imali nikad, napravili smo suficit u agrobiznisu za državu od 1,8 mlrd USD i to je bila jako važna stvar za BDP. Pre pet godina taj izvoz bio je negde 2,5 milijarde, tako da je došlo do rasta od preko 60-70% srpskih poljoprivrednih proizvoda i srpske prehrambene industrije – istakao je ministar.
Sekretar za poljoprivredu Grada Beograda Milinko Veličković rekao je da Beograd iz godine u godinu povećava iznos sredstava namenjen podsticajima u poljoprivredi. – Subvencije su 2013. iznosile 20 miliona dinara, a ove godine i pored pandemije ukupno ćemo 200 miliona uložiti. Podelićemo 100 traktora u Beogradu, koji posle Vojvodine ima najviše poljoprivrednog zemljišta. Čak 250.000 hektara zemljišta je obradivo, i to nas obavezuje da vodimo računa o poljoprivredi – rekao je Veličković. On je najavio da će u narednih 10 dana biti raspisana četiri konkursa za podsticaje.
Skupu se video linkom obratila i direktorka USAID kancelarije za demokratski i ekonomski razvoj Šenli Pinčoti koja je naglasila da se značaj poljoprivrede u Srbiji ogleda u činjenicama da je ona prošle godine činila 15 procenata BDP-a i da je u poljoprivredi angažovano 15 procenata od ukupnog broja zaposlenih.
“Međutim, ima mesta za poboljšanje. Kako bi se ubrzao rast, agrobiznisi mogu da unaprede kvalitet svojih proizvoda, pobojšaju izvoz i osvoje nova tržišta. Lideri na tom putu su proizvođači voća i povrća, s obzirom na to da potražnja za svežom i zdravom hranom raste globalno”, rekla je Pinčotijeva.
Dodala je da zapadna tržišta nude mogućnosti za agrobiznise uz usvajanje novih standarda, inovativnost i stvaranja novih partnerstava, u čemu USAID pomaže.
”Povezivanje sa najboljim i najzahtevnijim tržištima je ključno za naše firme. To donosi unapređenje kvaliteta proizvoda, stabilnije i predvidljivije poslovanje, pa samim tim i investicije u naprednu preradu i nove tehnologije. To se pokazalo vrlo važnim i u prethodnoj godini, punoj izazova zbog COVID-a, gde su prilike na tržištima, nastale usled sloma dobavljačkih lanaca u svetu, iskoristili upravo oni koji su mogli da odgovore standardima. Inicijativa kao što je AgroBelgrade, gde se obrađuju teme koje su budućnost industrije voća i povrća, time ima još veći značaj“, izjavio je direktor USAID-ovog Projekta za konkurentnu privredu, Aleksandar Pavlović.
Govorivši o finansiranju poljoprivrede Branko Greganović, predsednik NLB Banke koja je nedavno kupila Komercijalnu banku je rekao da je NLB banka poslednjih sedam godina ozbiljno i odgovorno pristupila agro sektoru i pozicionirala se u grupu najjačih banaka.
”Mi verujemo u taj segment srpske ekonomije i nudimo sve oblike finansiranja a poseban akcenat smo dali na finansiranje opreme i kupovinu zemljišta. Uz saradnju sa velikim distributerima u prilici smo da pružimo kvalitetniju podršku poljoprivrednicima. Integracijom sa Komercijalnom bankom mi ćemo postati banka broj jedan što se tiče poljoprivrede a svakako ćemo podržati inicijativu Ministarstva poljoprivrede i Svetske banke“, objasnio je Greganović.
Vladimir Živanović, direktor Agro Belgrade-a, najavio je dvodnevni Agro Belgrade berry business forum u drugom delu godine dok je centralni sajamski događaj zakazan za 27.-29. januar 2022. godine na Beogradskom sajmu.
Glavni partneri Agro Belgrade 2021 konferencije su Ministarstvo poljoprivrede, Sekretarijat za privredu Grada Beograda, USAID-ov Projekat za konkurentnu privredu, Ambasada Kraljevine Holandije i NLB Banka.
Na ovom linku možete pogledati i preuzeti sve panele sa konferencije.