U Opštini Trstenik polovina stanovnika bavi se poljoprivrednom proizvodnjom. Sa željom da im pomogne da od nje i dobro žive, lokalna samouprava je kao vid podrške od prošle godine uvela agrarni budžet. Nizom aktivnih mera poljoprivrednicima nastoji da pomogne u proizvodnji i plasmanu roba.
U selima na levoj obali Zapadne Morave od pamtiveka žive kalemari, proizvođači 90 odsto domaćeg sadnog materijala. Na svetsko tržište nekada su izvozili 40 miliona sadnica, danas petostruko manje.
Sa željom da se proizvodnja oživi Opština Trstenik sa bratskim gradom Aksaj iz južne Rusije potpisala je ugovor o podizanju oglednog zasada na pet hektara u Rostovskoj oblasti koja tek ozbiljno planira da intenzivira voćarsku proizvodnju.
Prvi kontigent od 9.000 voćnih i loznih kalemov , koje je donirala firma “Grof od Milutovac” iz Milutovca, već je otpremljen sa željom da s , nekada najcenjeniji sadni material u Rusiji, ponovo promoviše na tom tržištu.
“Grof of Milutovac” d.o.o. iz Milutovca, najveći proizvođač i izvoznik u Srbiji koji je prošle godine proizveo 1.700.000 jedinica sadnog materijala i 80 odsto izvezao.
“Ja očekujem jednu veliku potražnju sadnog materijala sa tog područja. Podići će to i cenu. Veća zarada proizvođačima, a na ovom području od kalemarenja živi oko 1.500 domaćinstava, omogućiće i da se uveća proizvodnja. To će sigurno da doprinese finansijskom oporavku sela s ove strane Morave”, kaže Milorad Pantić, predsednik Udruženja rasadničara Srbije i vlasnik.
Podelom besplatnih sadnica oblačinske višnje, opština i preduzeće “Nova sloga” iz Trstenika, koje garantuje cene i otkup, zasade pod voćem u trsteničkom kraju proširiće za pet hektara. Porodica Milanović iz Velike Drenove koja pod zasadima kruške ima 50 ari, a vinove loze 3,5 ha, među prvima se prijavila za ovaj program.
“Uslovi pod kojima su Opština i “Nova sloga” ponudili saradnju su povoljni. Uz određeni naš trud, da obezbedimo dobar kvalitet ploda, oni garantuju cenu. Imali smo mogućnost da se opredelimo da li želimo da cena u otkupu bude u proseku za poslednje tri godine ili tržišna u vreme predaje roda. Ove godine ćemo posaditi negde oko jednog hektara, a narednih godina se nadam da proširimo proizvodnju na dva do tri ha pod zasadima višnje. Najvažniji je plasman, jer lako ćemo doći do dobrog kvaliteta bilo kog voća i povrća na ovim našim tertenima, ali najbitniji je plasman, odnosno dobra cena”, kaže Bojan Milanović iz Velike Drenove.
Prošle godine “Nova sloga” i Opština Trstenik zainteresovanim proizvođačima su pod istim uslovima podelili besplatne sadnice jagoda.
“Obzirom da naša firma otkupljuje i prerađuje nekoliko hiljada tona voća i povrća, nadamo se da ćemo ovim načinom kooperantske proizvodnje dobiti kvalitetniji proizvod po povoljnijoj ceni, jer smanjujemo troškove prevoza. Zapravo svi imaju interes. Naš interes je niža cena, dobar kvalitet, a proizvođači će imati siguran plasman i brzu isplatu”, kaže Snežana Lisinac, “Nova sloga” doo. Trstenik.
Pozitivni rezultati uticali su da se ove godine iz opštinskog budžeta za razvoj poljoprivrede izdvoji 38 miliona dinara, deset više nego lane.
Predsednik Opštine Trstenik Miroslav Aleksić kaže da žele da pokažu da od poljoprivrede može dobro da se živi, ali da se moraju menjati navike i pogledi na poljoprivrednu proizvodnju.
“Podsticaje dajemo za ono zašta naši proizvođači imaju tržište, a mi se kao lokalna samouprava na svaki način trudimo da im u pronalaženju pomognemo. Besplatno smo delili sadnice višnje, jagode, podsticali sadnju malina i kupina, jer imamo otkupljivača u našoj opštini koji garantuje cene i garantuje otkup. Ove godine delimo sprasne svinje zato što imamo našeg otkupljivača, mesnu industriju “Glidžić” koja ima potrebu da otkupljuje te tovljenike sutradan od naših stočara. Ista je stvar i sa jagnjadima. Želimo da podstičemo i ulažemo u one grane za koje će naši proizvođači imati siguran plasman i sigurnu cenu”, dodaje Aleksić.
Za ove programe interesovanje je pokazalo preko 200 poljoprivrednika iz trsteničkog kraja. Prva isporuka od 300 svinja očekuje se sredinom meseca, dok će oko 200 jagnjadi odgajivačima biti podeljena u drugoj polovini godine.
RTS