U četiri zemlje regiona – u Hrvatskoj, Srbiji, Severnoj Makedoniji i Bugarskoj počela je realizacija projekta posvećenog urbanoj poljoprivredi “Urban Farming Education for Sustainable Future” (Obrazovanje iz oblasti urbane poljoprivrede za održivu budućnost) koji finansira Evropska komisija u okviru progama Erasmus plus
Organizacije partneri na projektu su Forum za strategijska istraživanja i dokumentacije iz Skoplja kao liderska organizacija, Eko Udruga iz Zadra, Hrvatska, Asocijacija za politike iz Sofije, Bugarska i Nacionalno udruženje za razvoj organske proizvodnje Serbia Organika, Srbija. Projekat će trajati do kraja 2024. godine.
Prošlog meseca predstavnici ovih organizacija bili su u radnoj poseti domaćinima u Skoplju, gde su, između ostalog, obišli jednu urbanu baštu. Tokom boravka u Skoplju, upoznali su se s urbanim vrtom– Bostanie Community Garden koji vodi organizacija Zelenata Arka (The Green Ark) nastao kroz projekat “Development of The First Urban Garden in Skopje” čiji je finansijer Grad Skoplje.
Kako kaže Ivana Simić, generalni sekretar Udrurženja Serbia Organika, koncept urbane poljoprivrede nije nepoznat u regionu, ali je usled novih svetskih izazova od globalne urbanizacije, potrebe zaštite životne sredine do aktuelne destabilizacije u lancima proizvodnje i transporta hrane dobio još veći značaj.
”Urbana poljoprivreda otvara novi pristup u rešenjima koja su adekvatni odgovori na aktuelne društvene i ekološke izazove, ne samo gradova. Male, ozelenjene parcele za uzgajanje pojoprivrednih kultura u velikim gradovima doprinose ublažavanju loših efekata ekonomske i prehrambene krize”, kaže ona.
Stanovnici gradova imaju višestruke benefite od rada u baštama ušuškanim između kvartova i na obodima gradova. Iz pasivne uloge isključivo kupca konzumenta, stanovnici gradova, zahvaljujući urbanim baštama, postaju aktivni mikro proizvođači. Proizvedene plodove voća, povrće, začinsko bilje… koriste za sosptvene ishranu. Obradom zemlje pozitivno utiču na zaštitu životne sredine, ovakvim angažovanjem odbezbeđuju dodatnu ekonomsku vrednost svojih kućnih budžeta prodajom eventualnog viška proizvoda.
Ovim projektom u četiri zemlje SEE predviđeno je širenje znanja i unapređenje veština odraslih u gradovima, njihovo podsticanje da se zainteresuju za zaštitu životne sredine i održivi razvoj, da jačanjem principa urbane poljoprivrede doprinose borbi protiv klimatskih promena.