Za zdravije gradove stručnjaci predlažu koncept urbanih mini šuma koje nastaju po Miyawaki metodi, efikasnom načinu za ublažavanje mnogih problema koji utiču na kvalitet života savremenog čoveka
Stručnjaci računaju da travnate površine koje su posejali i održavaju ljudi širom sveta zauzimaju 800.000 kvadratnih kilometara, što je barem osam teritorija Srbije. Računamo ih u zelenilo, ali, što se tiče životne sredine, travnjaci su čiste štetočine. Traže sumanute količine vode – u suvljim predelima SAD, gde je travnjak prestiž među boljim familijama iz predgrađa, na zalivanje otpada tri četvrtine potrošnje vode. Dalje, travnjacima treba đubrivo, kosilice troše struju ili naftu i zagađuju.
”Travnate i ukrasne površine i u parkovima prate neadekvatne vrste. Često se unose dekorativne vrste, koje mogu agresivno da se šire. Zahtevaju puno energije pa bilans bude crn“, kaže Mirjana Ćuk, biološkinja sa Prirodno-matematičkog fakulteta u Novom Sadu za Međuvreme.
Drvo je za životnu sredinu nemerljivo bolje od trave, posebno od podšišane. ”Svaka biljka ima svoju produktivnost fotosinteze. Naravno da je proizvodnja kiseonika veća u šumskom ekosistemu, gde imamo tri sprata – drvo, žbun, zeljaste biljke“, kaže Ćuk. Tereni za golf moraju da se podšišaju na svaka dva dana, fudbalska igrališta na pet ili šest, travnjaci po parkovima i privatnim dvorištima barem na tri ili četiri sedmice.
Ćuk i kolege iz Novog Sada zato predlažu koncept urbanih mini šuma koje nastaju po Miyawaki metodi, efikasnom načinu za ublažavanje mnogih problema koji utiču na kvalitet života savremenog čoveka.
Nosilac istraživanja i razvoja projekta prve urbane mini šume u Srbiji je Departman za biologiju i ekologiju Prirodno-matematičkog fakulteta (PMF) u Novom Sadu. ”Miyawaki metoda podizanja mini šuma je novijeg datuma i to je jedan od razloga što ona još uvek nije poznata na ovim prostorima. Urbane mini šume nisu klasične zelene površine koje su do sada planski podizane u gradovima. One zahtevaju alternativni pristup u osmišljavanju određene površine“, kaže Ćuk.
Miyawaki urbana mini šuma je posebna zbog načina na koji je osmišljena i dizajnirana. Pristup se zasniva na korišćenju drvenastih, žbunastih i zeljastih vrsta biljaka, vodeći računa da im je određeno područje prirodno stanište i da ne pripadaju invazivnim ili vrstama koje su alergeni. Na taj način odabrane biljne vrste međusobno se podržavaju u stvaranju višeslojne šumske zajednice.
Posledično, ove strukturirane biljne zajednice postaju dom autohtonim vrstama insekata, gmizavaca i sitnih životinja što utiče na obnavljanje biodiverziteta.
Foto: Printscreen/YouTube