Vlada Srbije uvela je prošle godine dodatne takse na uvoz mleka i mlečnih proizvoda, kako bi sačuvala domaće tržište od navale robe iz EU. Prelevmani važe do kraja juna, a ukoliko država ne produži ove mere, evropsko mleko preplaviće Srbiju, smatra Ilija Šetka, generalni direktor kompanije “Imlek”.
– U normalnoj situaciji i tržišnoj ekonomiji, posledice bi bile neznatne, a prelevmani ne bi bili ni uvedeni. Međutim, moramo da shvatimo da je evropsko tržište mleka danas u jednoj potpuno poremećenoj situaciji, sa ogromnim viškovima i najnižim cenama koje se pamte. U Evropi je lane došlo i do skidanja kvota na proizvodnju sirovog mleka i uvođenja sankcija Rusiji, u koju su prethodnih godina izvožene velike količine. Posledice koje u takvoj, nenormalnoj i neprirodnoj situaciji, može da izazove skidanje zaštitnih mera, jednake su posledicama rušenja brane pred poplavom. Evropski viškovi mleka bi bukvalno poplavili Srbiju i napravili nemerljivu štetu našim farmerima.
* Postoje li neki strateški planovi kako da se sačuva srpsko tržište?
– Strateški planovi za razvoj mlekarstva u Srbiji, koji su kod nas, očigledno donose i rezultat, jer smo u 2015. zaustavili pad stočnog stada i povećali proizvodnju sirovog mleka. Međutim, ne može se planovima zaštititi naš farmer koji je već danas na ivici profitabilnosti, ako uđu viškovi iz EU koji se prodaju po upola nižim cenama. On se može zaštititi samo prelevmanom. Bitno je napraviti ozbiljan akcioni plan koji će na pravi način uvesti ovu za Srbiju jako bitnu granu poljoprivrede u EU. Verujem da se neće ponoviti greška kao pri potpisivanju SSP 2008. godine. Postoji konstruktivan dijalog između mlekara, udruženja farmera i Vlade Srbije u pravcu daljeg razvoja ove grane privrede.
* Hoće li doći do produžavanja prelevmana i koliko dugo bi oni mogli biti na snazi?
– Verujem da hoće, jer svi koji su uključeni u ovu problematiku dobro razumeju značaj zaštite naših farmera. Ova industrija je specifična. Ako zasadite kukuruz, može da bude sušna godina ili da padne grad i uništi vam pola useva, pa sledeće godine opet zasadite i bude sve u redu. U mlekarstvu kada jednom dođe do potresa i smanjenja broja grla, potrebne su godine da se stvari vrate u normalu. Prelevmani bi trebalo da traju dok se situacija na evropskom tržištu mleka ne stabilizuje.
* U kom procentu “Imlek” otkupljuje mleko od kooperanata, a u kom proizvodi sam?
– “Imlek” kompletnu količinu mleka, više od 300 miliona litara godišnje, otkupljuje od kooperanata, nemamo sopstvenu proizvodnju sirovog mleka. U pitanju je oko 4.000 porodičnih farmi sa kojih se svakodnevno prikuplja mleko najvišeg kvaliteta.
Smanjen otukp
* Da li postoji bojazan, da zbog nižih cena iz uvoza, “Imlek” otkaže domaćim proizvođačima i okrene se inostranim?
– Postoji bojazan da će sve mlekare poći tim putem. Ali čak i da nijedna mlekara ne pribegne kupovini upola jeftinijeg mleka iz Evrope, neminovno će doći do pada otkupa kao i do drastičnog spuštanja cena otkupa, jer će mlekare tražiti način da sačuvaju tržište u borbi sa damping cenama mleka koje bi stiglo iz EU viškova.