Situacija vezano za bolest kvrgave kože goveda je pod kontrolom, poručio je danas savetnik predsednika Vlade Srbije za poljoprivredu Dragan Glamočić ističući da je vakcinacija u toku, da nema spavanja za stručne ekipe dok se ne vakcinišu sva grla, a kritično će biti još oko mesec dana.
Bolest nazvana nodularni dermatitis mahom je zahvatila grla na jugu Srbije i nije probila dalje na teritoriju, a do sada je, naveo je Glamočić, 465 ubijenih i 70 sumnjivih grla u 12 opstina i četiri okruga.
“Ekipe su na terenu, ali ne smemo spavati. Još je kritično, dok ne napravimo vakcinaciju cele teritorije. Narednih mesec dana će biti kritično”, rekao je Glamočić na sastanku u Privrednoj komori Srbije povodom ovog problema.
On je ukazao da je trenutno na raspolaganju 400.000 doza vakcina koje je država kupila i 50.000 doza iz donacija.
Glamočić je naveo da ekipe vakcinišu i zaražena i ugrožena grla, a da za velike farme, poput PKB-a treba i nekoliko dana za vakcinaciju.
Bolest je, prema njegovim rečima, lokalizovana na jugu zemlje, u Pčinjskom okrugu je ugrožena polovina stoke i u Jablaničkom, dok je u pojedinim delovima zemlje identifikovan po neki pojedinačan slučaj.
“To ne sme da nas uspava”, poručio je Glamočić i dodao da bi trebalo vakcinacijom napraviti krug oko zaraženog područja, kao i da neće sva grla biti ubijena u stadu, već samo zaražena.
Vršilac dužnosti direktora Uprave za veterinu u Ministarstvu poljoprivrede i zaštite životne sredine Nenad Petrović ukazuje da su ekipe na terenu, da nije bilo probijanja bolesti prema centralnoj Srbiji.
“Nama pojedine veterinarske stanice koje rade u ugroženom području, već vakcinišu goveda, rade od 6 do 22 sata, a naša inspekcija ih kontroliše”, rekao je Petrović dodajući da su spremne i dodatne ekipe koje bi mogle i da “uskoče po potrebi” kako bi što brže reagovale ukoliko se pojave simptomi.
Postoji i zona, rekao je on, u kojoj se radi “tampon” prema centralno Srbiji.
“Cilj nam je da zaštitimo prostore gde je glavno stočarstvo. Mnoge farme su tražile da ograde objekte”, objasnio je on.
Objašnjavajući kako vlasnici mogu da se zaštite, Petrović je rekao ne mogu sto odsto da se zaštite s obzirom na način prenošenja, ali je i preporučio da se održava higijena štale, odlaganje đubrišta i pokrivanje najlonom na što udaljenijim mestima, kao i tretman insekticidima, da se goveda ne mešaju s drugima…
“Postoje sredstva i koja se mažu preko životinja da se smanji kontakt ,ali na žalost, ne postoji apsolutna mera zaštite”, rekao je Petrović.
Sekretar udruženja za poljoprivredu Privredne komore Srbije Nenad Budimović uverava da su, nakon što se pojavila bolest kvrgave kože preduzete su sve mere koje su propisene na svetskom nivou.
On je podsetio da se ta bolest ne prenosi na ljude, specifična je samo za sve vrste goveda. Prenosi se preko insekata i kontaktom, i zato je, rekao je, najbitnije sprečiti transport živih životinja i raditi dezinsekciju.
“Poljoprivrednicima možemo da pomognemo najviše tako što ćemo da govorimo o realnom stanju i šta mogu da urade da pomognu životinjama. Dezinsekcija je obavezna i da ih ne puštaju na pašu, da stavljaju mrežice na stajske objekte”, naveo je on preporučujući i da im poboljšaju ishranu, daju mineralne proizvode.
Budimović je rekao da će uskoro krenuti akcija po regionalnim komorama, kako bi ljudima objasnili šta da rade.
Govoreći o naknadi štete, Glamočić je naveo da se, poljoprivrednicima kojima su ubijena goveda, šteta isplaćuje kontinuirano, i svakim danom dobijaju odštetu u realnom iznosu – zato nema nezadovoljstva.
Glamočić je naveo da je ovo i šansa da sva goveda uđu u legalne tokove, budući da neka nisu registrovana, i ti vlasnici nemaju pravo na naknadu štede. On je naveo i paradoksalnu situaciju u Bosilegradu, gde je nakon akcije u kojoj su zaražena grla ubijena, više od 200 grla na stanju nego pre početka akcije.
Upitan za situaciju kada je reč o mleku, Glamočić je istakao da vlada ima sednicu u 13 časiva u 30 minuta na kojoj očekuje stav ministarstva po tom pitanju, i tačnu situaciju.
“Vlada vodi računa o ovom sektoru i naći će se rešenje na korist i naših prozviđača, a da bude ni reakcije Evropske komisije”, poručio je Glamočić.