U valjevskom kraju počela je berba kupine. Rodilo je dobro ali koliko će zaraditi voćari ne znaju jer cena još nije utvrđena. A ona baš kod kupine mnogo varira, i zbog toga sve više voćara odlučuje da pređe sa konvencionalne na proizvodnju sa ograničenom upotrebom hemijskih sredstava i na organsku proizvodnju
Porodica Petrović iz Suvodanja na obroncima Medvednika kupinu gaji petnaestak godina. Na 75 ari imaju tri sorte: “loh nes”, “tornfri” i “čačansku bestrnu”. Očekuju dobar rod i veću zaradu.
“Zbog cena koje su jedne godine 30, a druge 100 dinara odlučili smo se za organsku proizvodnju. Organska kupina bi u startu bila nekih dvadesetak dinara skuplja u odnosu na konvencionalnu. Ta organska je, čujem u priči nekih, 70 dinara”, kaže Slobodan Petrović iz Suvodanja.
Iako je berba tek počela, Petrovići neće angažovati sezonske radnike. Ne isplati im se da beračima plate dnevnicu od dve i po, tri hiljade dinara.
“Pomažu nam deca, imaju troje dece i pomaže mi moja mama, tako da smo smanjili troškove. I koliko god da oberemo, ostaje za nas”, kaže Dragica Petrović iz Suvodanja.
Proizvodnja kupine, kao i maline, u valjevskom kraju je na prekretnici. Akcenat je na kvalitetu voća i savremenoj proizvodnji bez hemijskih preparata ili pak sa njihovom ograničenom upotrebom.
Đorđe Sovilj, stručnjak za voćarstvo Poljoprivredne stručne službe u Valjevu kaže da su svi kupinjaci u dosta dobrom stanju, da je kvalitet plodova odličan, a rodni potencijal obećavajući.
“Ono što je zanimljivo za ovu godinu, da je većina proizvođača ušla u taj koncept integralne proizvodnje, kontrolisane proizvodnje, koja je jedan prelaz ka sertifikovanoj organskoj proizvodnji”, rekao je Sovilj.
U poslednjih nekoliko sezona, kada je cena bila niska i nije pokrivala ulaganja, voćari su kupinjake ostavljali neobrane.