Higijenom muže do povećanja kvaliteta mleka je projekat koji su realizovali Ministarstvo poljoprivrede, Institut za nauku i Poljoprivredne savetodavne stručne službe. Analize mleka nakon obuke farmera pokazale su dobre rezultate
U svitanje počinje prva muža 11 krava na farmi porodice Milenković u selu Drćevcu kod Leskovca. Štala kao apoteka. Sve blista. Timare ih svakodnevno, leti ih i kupaju bar jednom nedeljno.
Posle muže mleko se odlaže u laktofriz i čuva na temperaturi od četiri stepena sve dok se ne preda mlekari. A dnevno odavde odlazi od 140 do 180 litara.
“Dezinfikujemo sve, preko mojih ruku, vimena, muzilice i uspeli smo da za kratko vreme od mleka treće klase dođemo do mleka ekstra klase”, kaže Marija Milenković.
I hrana mora da bude dobrog kvaliteta. Milenkovići je sami spremaju. Obrađuju 20 hektara zemlje.
“Dnevni obrok je oko pola tone hrane. Od toga recimo oko 80 kilograma koncentrata, 300 kilograma silaže i negde oko 100 kilograma lucerke”, kaže Bojan Milenković.
Ovo je jedno od retkih domaćinstava u Jablaničkom okrugu koje ima zaokruženu stročarsku proizvodnju. Bave se i tovom junadi i svinja. Pod istim krovom tri generacije i svi su na nogama od jutra do večeri.
Boljom higijenom do povećanja kvaliteta mleka
Milenkovići ubuduće mogu da računaju na još jednu subvenciju. Plan Ministarstva poljoprivrede je da podstakne stočare da proizvode mleko ekstra klase. A to se postiže pre svega higijenom muže. U proteklih šest meseci, koliko je trajao projekat, inženjer stočarstva Dejan Ranđelović obučavao je tridesetak farmera.
“65 gazdinastava su dobila mleko ekstra klase do 100.000 mikroorganizama i do 400.000 somatskih ćelija u jednom mililitru mleka”, kaže Mr Dejan Ranđelović, inženjer stočarstva u PSSS Leskovac.
Dobra higijenska praksa put je do povećanja kvaliteta mleka i to je interes svih najpre stočara jer otkupna cena ekstra ili treće klase mleka ne može da bude ista.