Odluka makedonske vlade da ograniči uvoz srpskog žita Srbiji je nanela veliku štetu, ali nema precizne procene koliko novca je izgubljeno.
Resorni ministar Rasim Ljajić kaže da je važno da se pošalje poruka da se neće i peti put tolerisati ograničenje uvoza srpskog žita.
Ograničavanje prestaje da važi 15. septembra. Iako su te uredbe prvobitno bile oročene do kraja godine, Srbiji je i ovako naneta velika šteta, procenjuju stručnjaci.
Simo Matić iz “Žitovojvodina” kaže da je izgubljeno oko milion i po evra za dva meseca.
“Može se samo konstatovati da su 7. i 8. mesec bili potpuno bez prometa brašna i to je negde otprilike, grubo oko milion i po evra”, rekao je Matić istakao da je to samo prvi deo gubitaka.
“U međuvremenu izgubljeno tržište, zamrlo je. Konkurencija čeka ove trenutke i pitanje je uopšte kojim tempom ćemo se mi uopšte vraćati na to tržište”, rekao je Matić.
Ovo su procene samo za članice “Žitovojvodine”, tako da upućeni tvrde da je cela branša izgubila mnogo više.
Podsetimo, Makedonija je 1. jula ograničila uvoz pšenice i brašna iz Srbije. Tek posle sastanka resornih ministara Srbije i Makedonije i zasedanja komiteta CEFTA uredba je ukinuta.
Ministar spoljne i unutrašnje trgovine Rasim Ljajić kaže da je važno da se pošalje poruka da se neće tolerisati ograničenje uvoza srpskog žita u Makedoniju.
“To je dobro sa stanovišta ekonomskih odnosa dve zemlje, da je uredba ukinuta, ali ono što je za nas mnogo važnije je da pošaljemo jasnu poruku da nećemo tolerisati da se po peti put ponavlja ista stvar i da naredne godine imamo istu situaciju da Makedonija uvodi ograničenja za izvoz”, rekao je Ljajić.
Srbija nije pribegla recipročnim merama, jer one ostavljaju dugoročne posledice na obe ekonomije.
Obim robne razmene Srbije i Makedonije prošle godine iznosio je 606 miliona evra, a ako bi se iskoristili svi potencijali za dve godine mogao bi da dostigne milijardu evra, rekao je Ljajić.
RTS