Šest stotina najboljih voćara iz zemlje, ali i sveta, koji su se uz eminentne stručnjake okupili na savetovanju voćara u Kniću, ukazali su na veliki napredak u proizvodnji, u odnosu na pre osam godina
Uprkos lošim vremenskim uslovima, u Kniću se, osmi put po redu, okupilo šest stotina najboljih voćara iz zemlje, ali i sveta. Kompanija ”Gruža agrar” organizovala je tradicionalno savetovanje, na kome su učestvovali i eminentni stručnjaci.
“S obzirom na to da pratimo sve svetske sajmove i inovacije u voćarstvu, i oblasti agrara, sve što vidimo i naučimo, trudimo se da primenimo kod nas, u porodičnim zasadima. Na kraju, to rado i delimo na ovakvim skupovima, s anašim drgaim prijateljima”, rekli su organizatori.
Primetan veliki napredak
Predavači su bili iskusni stručnjaci i profesori sa poljoprivrednih fakulteta iz Srbije i regiona, iz oblasti savremene voćarske proizvodnje, navodnjavanja, prihrane voća, voćarske mehanizacije, opreme i sredstava za zaštitu, berbu, čuvanje, klasiranje i pakovanje voća.
“Od prvog do današnjeg savetovanja mislim da su neki napravili strašan korak, da su podigli proizvodnju 20, 30 tona i da su napravili puno bolji kvalitet nego pre osam godina. Tako da mislim da sva ta savetovanja imaju svoj smisao”, rekao je prof. dr Franci Štampar sa Biotehničkog fakulteta Univerziteta u Ljubljani.
Sve preporuke za hidroponski uzgoj borovnice
Učesnici skupa imali su priliku da čuju o praktičnim iskustvima proizvodnje jabuka i borovnica u Srbiji i regionu. Jedna od tema bila je hidroponski uzgoj borovnice u saksijama, što je primenjeno u Gruži. O njoj je govorila dr Jasminka Milivojević sa Poljoprivrednog fakulteta u Beogradu:
“Imamo već podatke za dve godine i rezultati su zaista odlični. To je upravo podsticaj i drugim ljudima, koji žele da investiraju u ovakvu tehnologiju gajenja, da ona ima smisla”.
Na cenu se ne može uticati, ali može na kvalitet
Govorilo se i o bezbednoj primeni pesticida u integralnoj zaštiti jabuke i najbitnijim aspektima najsavremenije voćarske tehnologije, mehanizacije i opreme. Kako kažu stručnjaci, ono na šta može da se utiče jeste da se popravi kvalitet voća i da se poveća proizvodnja. Kako napominju, na cenu se ne može uticati, ali se svi mogu prilagoditi, na taj način što će biti prepoznati po kvalitetu na domaćem, ali i inostranom tržištu.
Predstavljene inovacije
I ove godine je organizovana sadržajna izložba, gde je predstavljen niz zanimljivih inovacija. Jedna od njih je novi ekološki uređaj za odbranu od ptica štetočina “Scarybird” preduzeća EcKer.
“Naš uređaj je vrlo koristan ratarima, povrtarima, voćarima i vinogradarima, lubeničarima. Ljudi sa njim štite i cevi sistema za navodnjavanje kap po kap, koje ptice probiju da bi popile samo malo vode”, rekao je direktor preduzeća Aleksandar Čerevicki.