Na osnovu brojnih zapisa obelodanjeni su dokazi o ugroženosti prilikom transporta miliona životinja kojima se trguje na velikim udaljenostima između evropskih zemalja ili ih izvoze širom sveta
Aktivisti, koji su poveli kampanju o ovom slučaju, istakli da su tako dugi transporti okrutni i bespotrebni, preneo je britanski list Gardijan. Oni su kao ključne faktore, koji utiču na zdravlje i stanje stoke, naveli prenatrpanost, iscrpljenost, dehidraciju i stres, a izrazili su i zabrinutost zbog mogućeg širenja bolesti.
Nalazi, koji su juče objavljeni, deo su šireg izveštaja koji su sačinile grupe “Saosećanje u svetskoj poljoprivredi” i “Evrogrupa za životinje” i dolaze u trenutku kada se zvaničnici Evropske unije pripremaju da početkom sledećeg meseca objave predloge za izmene propisa transporta domaćih živih životinja. Dokumenti, koji su kopije zvaničnih evidencija planiranja poznatih kao dnevnici putovanja životinja, otkrili su po prvi put detalje putovanja više od 180.000 pošiljki goveda, svinja, ovaca i drugih vrsta u Evropskoj uniji u periodu između 2021. i 2023. godine.
Ove dve nevladine organizacije za zaštitu životinja pozivaju EU da zabrani izvoz živih životinja iz EU u zemlje koje nisu članice EU, da pređe na trgovinu samo mesom i da uvede stroža pravila za zaštitu dobrobiti životinja na putovanjima unutar EU. ”Zamena izvozom mesa i trupova ne koristi samo životinjama, već ima i ogromne ekonomske i ekološke koristi. Ogromne razmere patnje koje je istakla ova istraga ne mogu se zanemariti – Evropska komisija mora da izađe sa ambicioznijom Uredbom”, napominje Reineke Hameleers, izvršni direktor ”Evrogrupe za životinje”.
Ovaj poziv na veću zaštitu dobrobiti uzgajanih životinja tokom transporta podržava većina građana Evrope, kažu nevladine organizacije. Specijalni Eurobarometar za 2023. otkrio je da osam od 10 Evropljana smatra da bi vreme putovanja za komercijalni transport živih životinja unutar ili iz EU trebalo da bude ograničeno, a devet od 10 ljudi veruje da je važno zaštititi dobrobit životinja na farmi.
Prema pisanju Gardijana, milioni stoke transportovani su kamionima ili avionima na dugim putovanjima, koja su trajala i po više dana ili čak nedelja. Životinjama je trgovano između evropskih zemalja ili su bile predmet izvoza po svetu za uzgoj, tov i klanje, navedeno je u zapisima.
Holandska poslanica Evropskog parlamenta Anja Hazekamp rekla je da je šokirana nalazima i dodala da je neodrživo držati onoliko životinja koliko ima u Evropskoj uniji, jer se time “stvara mnogo problema za životinje, klimu, biodiverzitet i zdravlje ljudi”.
“Moramo eliminisati transport na velike udaljenosti, umesto da prevozimo životinje širom Evrope i na drugi kraj sveta, jer smešno je da se one šalju čak do Brazila i Kolumbije”, kaže evroposlanica.
Evropska komisija je saopštila da radi na poboljšanju dobrobiti životinja više od 40 godina, tako što “progresivno poboljšava živote životinja i usvaja standarde dobrobiti u zakonima koji su među najvišima u svetu”.