Beogradski protest protiv iskopavanja litijuma i kompanije Rio Tinto na neki način je trenutna kulminacija protesta koji su već započeli širom Srbije. Pretpostavka je da na skupu bilo oko 30.000 građana
Posle skoro tri godine, brojnih šetnji i blokada, u Beogradu je juče, na Terazijama, održan veliki protest protiv iskopavanja litijuma, pod parolom ”Rudnika neće biti“.
Centralni skup je organizovan posle isteka roka od 40 dana koliko je Savez ekoloških organizacija Srbije (SEOS) dao Vladi na protestu u Loznici, krajem juna, da donese zakon kojim se zabranjuje iskopavanje litijuma i bora u zemlji.
Pretpostavka je da na skupu bilo oko 30.000 okupljenih građana, ali je to bilo teško sa sigurnošću ustanoviti jer se masa razlivala svuda po centru Beograda. Policija takođe zvanično priznaje da je bilo oko 30.000 ljudi, ali pojedini opozicioni lideri tvrde da je bilo čak i oko 80.000 ljudi.
Vlast kao promoter Rio Tinta
Beogradski protest protiv iskopavanja litijuma i kompanije Rio Tinto na neki način je trenutna kulminacija protesta koji su već započeli širom Srbije. Sa jedne strane je tako ogromno nezadovoljstvo građana, a sa druge gotovo panični pokušaji vlasti da operu i promovišu taj projekat.
Vlast je angažovala sve političke i medijske resurse da protivnike projekta predstave kao borce protiv napretka Srbije, i da su protesti zapravo pokušaj da se vlast nasilno sruši na ulici. U tom smislu je i predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio ”da je od ruskih tajnih službi dobio obaveštenje da se pod plaštom protesta sprema državni prevrat na ulici i rušenje vlasti”.
Srbija – prljava deponija?
Osnovna poruka i ovog protesta je ”Rio Tinto- neće kopati“, i kako je naglasila glumica Jelena Stupljanin, moderator jučerašnjeg protesta, “Evropa se okreće zaštiti svoje životne sredine, a naša vlast hoće da je rasproda kako bi autokrata ostao na vlasti”.
Jelena Bralović iz Saveza ekoloških organizacija Srbije ističe da su Srbiji stavljene tri omče oko vrata, ”jednu strane korporacije, drugu ambasadori na čelu sa Hilom, a treću kartel koji ih je doveo tu”.
Naučna savetnica sa Instituta za hemiju, tehnologiju i metalurgiju Dragana Đorđević, skreće pažnju da Srbija već ima preko 5.000 deponija, i da je zabeleženo da u Srbiju stižu prljave tehnologije, koje ne mogu da se koriste u svojim zemljama.
”Zbog toga smo postali zemlja sa najzagađenijim vazduhom u svetu”, dodala je i naglasila da neke štete mogu da se saniraju, ali da štete od rudnika ne mogu da se saniraju. Ona je podsjetila da bi rudnik Rio Tinto bio prvi takve vrste u naseljenom području, i da bi takav rudnik generisao ogromnu količinu opasnog otpada.
Zlatko Kokanović, iz organizacije ”Ne damo Jadar”, prisutne je obavestio da on i njegovi saborci ”trpe neverovatnu torturu od vrha vlasti, koja reklamira projekat Rio Tinta na društvenim mrežama. ”I onda nas optužuju da smo uzeli pare. Pozvali su nas danas u Bezbednosnu informativnu agenciju (BIA), gde su nas upozorili da su blokade protiv zakona”, rekao je on juče na skupu i prisutne pozvao da krenu ka Gazeli, gde će se podeliti u dve grupe.
Aktivisti i građani su blokirali prugu kod stanice Prokop, kao i na Novom Beogradu, i organizatori kažu da će narednih dana biti blokirano još železničkih tačaka širom Srbije.