Konzervacija semena u Banci biljnih gena, koja se nalazi u prostorijama Direkcije za nacionalne referentne laboratorije sa sedištem u Batajnici, bila je tema ovogodišnjeg naučno-stručnog skupa “Otvoreni dani biodiverziteta”, koji je održan 16. juna
“VII Otvoreni dani biodiverziteta” – skup koji ima za cilj očuvanje i unapređenje biodiverziteta, ali i promociju organske proizvodnje u cilju zaštite biodiverziteta, plodnosti i kvaliteta zemljišta, vode i vazduha organizuju već nekoliko godina unazad dr Vladimir Filipović iz Instituta za proučavanje lekovitog bilja “Dr Josif Pančić” i dr Vladan Ugrenović iz Instituta “Tamiš”.
Ovogodišnji suorganizatori skupa bili su Nacionalno udruženje za razvoj organske proizvodnje ”Serbia Organika“, Asocijacija za razvoj Ibarske doline – IDA iz Kraljeva, Fakultet ekološke poljoprivrede iz Svilajnca Univerziteta Edukons i Direkcija za nacionalne referentne laboratorije Ministarstva polјoprivrede i zaštite životne sredine.
Na skupu se okupio veliki broj stručnjaka iz oblasti zaštite životne sredine, poljoprivrede, botanike, farmacije sa ciljem unapređenja postojećeg sistema sakupljanja, klasifikacije, regeneracije, karakterizacije, evaluacije, dokumentacije i razmene biljnih genetičkih resursa.
U Banci biljnih gena 4.300 uzoraka semena
Da bi ovakav sistem opstao u lancu čuvanja semena moraju učestvovati različiti subjekti društva. Od samih proizvođača hrane i semena, preko istraživača i edukatora, pa do kreatora mera i politika očuvanja genetičkih resursa.
S tim u vezi Banka biljnih gena, trenutno čuva 4.300 uzoraka semena od 274 biljne vrste. Od biljnih vrsta najveći je broj uzoraka semena kukuruza, raznih vrsta žita, industrijskog, krmnog, povrtarskog i lekovitog bilja. Voćne vrste i vinova loza se čuvaju na oglednim dobrima poljoprivrednih fakulteta u Beogradu i Novom Sadu.
Na poziv organizatora i zaposlenih u Direkciji među učesnicima bili su prisutni predstavnici Poljoprivrednih fakulteta u Zemunu i Novom Sadu, Instituta za ratarstvo i povrtarstvo iz Novog Sada, Instituta za kukuruz iz Zemun Polja, Instituta za povrtastvo iz Smederevske Palanke, Instituta za krmno bilje iz Kruševca, Fakulteta ekološke poljoprivrede iz Svilajnca Univerziteta Edukons, Farmaceutskog fakulteta iz Beograda, Instituta za prehrambene tehnologije iz Novog Sada, Centra za strna žita iz Kragujevca, Zavoda za zaštitu prirode iz Beograda, Organic Control Systema, kontrolne kuće za organsku proizvodnju, te nekoliko organskih proizvođača.
Učesnicima skupa pozdravnom rečju obratili su se idejni tvorci i organizatori skupa dr Vladimir Filipović i dr Vladan Ugrenović, nakon njih je usledilo obraćanje Nenada Dolovca, savetnika ministra poljoprivrede i zaštite životne sredine u čijem je sastavu Direkcija i Jelene Vasiljević ispred Grupe za organsku proizvodnju koja se zajedno sa Fitosanitarnom laboratorijom sa Bankom bilјnih gena i Laboratorijom za bezbednost hrane, hrane za životinje i ispitivanje kvaliteta mleka, nalazi u Direkciji za nacionalne referentne laboratorije.
Nakon pozdravnog dela, u ime radnog predsedništva koga su činile prof. dr Branka Lazić, dr Vojka Babić i dr Mirjana Vasić prisutnima se obratila doajen organske proizvodnje u Srbiji, profesor emeritus dr Branka Lazić, koja je pozdravila održavanje sedmog po redu skupa “Otvoreni dani biodiverziteta” i osvrnula se na početke osnivanja banke gena u Srbiji i neosporan značaj profesora Milutina Penčića koji je bio predsednik udruženja za očuvanje biodiverziteta i osnivač banke gena biljnih vrsta u Srbiji.
Prvu prezentaciju pod naslovom: „Organizacija, čuvanje i održavanje kolekcija semena u Banci biljnih gena“ izložila je dr Maja Ječmenica šef fitosanitarne laboratorije sa bankom bilјnih gena u Direkciji, nakon nje prisutnima se obratila Milena Savić Ivanov, rukovodilac banke gena u Direkciji koja je predstavila najznačajnije delove Zakona o upravljanju biljnim genetičkim resursima. Na kraju ovog dela, zaključnim predavanjem o Biodiverzitetu u organskoj proizvodnji prisutnima se obratila prof. dr Snežana Oljača sa Poljoprivrednog fakulteta Univerziteta u Beogradu.
Nakon predavanja i diskusije učesnici skupa su se upoznali sa zaposlenima i opremom kojom raspolaže Direkcija. Na kraju, od strane organizatora je najavljen naredni osmi skup koji će za temu imati neku od aktuelnih tema u oblasti biodiverziteta i organske proizvodnje.