Otrov iz jame prepune otpadnog ulja kod Apatina, u kojoj je više od pet tona opasnog otpada, izlio se u njive i ugrožava zemljište i podzemne vode. Nivo podzemnih voda u ataru između Apatina i Prigrevice je porastao, zbog čega se opasan otpad iz jame koja je otkrivena još pre dva meseca, a koji nije uklonjen, izlio na okolne njive
Rupa duboka nekoliko metara, iskopana bagerom, puna je ulja koje sadrži povećane koncentracije ugljovodonika.
Još se ne zna kakve posledice će otpad ostaviti na okolne oranice, a izvesno je da je u jami ukupno pet tona opasnog otpada koji još čeka uklanjanje, dok će, kako saznajemo, biti uzorkovano i okolno zemljište koje je došlo u dodir sa otpadom kako bi se utvrdile eventualne posledice.
Ko je ostavio opasni otpad u rupi iskopanoj bagerom, kao ni kada će on biti otklonjen, što je prema rečima nadležnih iz Pokrajinskog sekretarijata za zaštitu životne sredine posao lokalne samouprave, još nije izvesno.
Pokrajinski sekretar za zaštitu životne sredine Vladimir Galić kaže da je taj sekretarijat pomogao lokalnim vlastima i, nezavisno od lokalne, poslao svoju inspekciju, te podneo krivične prijave protiv nepoznate osobe.
– Zakon predviđa da Ministarstvo za zaštitu životne sredine, ukoliko se pronađe dodatno izlivanje otpada, donosi rešenje i nalaže saniranje o trošku lokalne samouprave – kaže Vladimir Galić.
Iz opštine Apatin nisu odgovorili na naša pitanja o ovom slučaju.
Međutim, kako saznajemo, na sednici opštinskog Štaba za vanredne situacije održanoj pre nekoliko dana moglo se čuti da će lokalna samouprava, ukoliko se ne pronađu krivci za odlaganje otpada, platiti njegovo uklanjanje. Ipak, nije rečeno kada će uklanjanje početi i koliko dugo će se otpad još izlivati.
– Opština Apatin, to jest njeni građani, snosiće troškove uklanjanja ove deponije ukoliko se za to ne pronađe krivac. Mi smo odvojili novac za ovu aktivnost, ali čekamo dalja uputstva nadležnog ministarstva kako bismo započeli sa radovima – rekao je Nikola Vučenović, načelnik apatinske Opštinske uprave.
Vučenović je kazao da će to koštati između osam i deset miliona dinara, što može biti razlog zbog čega sada opština nudi novčanu nagradu za informaciju o odgovornima za odlaganje opasnog otpada.
Iz Ministarstva za zaštitu životne sredine nisu odgovorili na naša pitanja o kakvim instrukcijama je reč i kada će one biti poslate.
Podsetimo, u poslednje vreme širom Srbije pronađene su lokacije sa opasnim otpadom koji nije bio skladišten u skladu sa propisima. Opasan otpad pronađen je u Obrenovcu, Novom Sadu, Pančevu.
Na te tri lokacije otkriveno je više od 1.100 tona opasnog otpada, među kojima su i izuzetno kancerogene supstance.
Godišnje od 150.000 do 200.000 tona opasnog otpada
Prema podacima Ministarstva za zaštitu životne sredine, u Srbiji se godišnje proizvede od 150.000 do 200.000 tona opasnog otpada, a ministar Goran Trivan je kazao da se najveći deo ne prerađuje jer ne postoje adekvatna postrojenja. Međutim, Ministarstvo za zaštitu životne sredine sprema projekat za gradnju pogona za preradu opasnog otpada, a kako se moglo čuti, nijedna lokalna samouprava u Srbiji nije do sada prihvatila da takav pogon bude na njihovoj teritoriji.