Mnogi poljoprivredni proizvođači već nekoliko decenija nalaze načine da u procese uzgoja i proizvodnje uključe i savremene tehnologije, pa je stoga sasvim jasno da se i u ovoj oblasti stvorila neka vrsta simbioze
Poljoprivreda je grana privrede koja u Srbiji predstavlja veliki potencijal. U prošloj godini poljoprivredna proizvodnja je zabeležila rast od 7,5 odsto, a vrednost izvoza poljoprivrednih dobara 2021. godine dostigla je 4,97 milijardi dolara (oko 514,79 milijardi dinara).
Uzimajući u obzir globalni trend ubrzanog tehnološkog razvoja, postavlja se pitanje u kom smeru bi ova oblast privrede mogla da krene.
Mnogi poljoprivredni proizvođači već nekoliko decenija nalaze načine da u procese uzgoja i proizvodnje uključe i savremene tehnologije, pa je stoga sasvim jasno da se i u ovoj oblasti stvorila neka vrsta simbioze. Zato ne čudi odluka da se u projekat Srbija Inovira, koji se realizuje kroz saradnju ICT Huba i USAID-a, a koji je usmeren ka kreiranju prvog srpskog superklastera, uključi i oblast ”Visoka tehnologija u poljoprivredi i industriji hrane“.
“Plug, mašinska priprema zemljišta, savremena zaštita poljoprivrednih kultura, pasterizacija i novi vidovi prerade voća danas nam deluju kao uobičajeni ili pak primitivni pristupi, a zapravo se radi o evoluciji inovativnih pristupa koji su kroz istoriju menjali ovu suštinski važnu granu privrede, kako bi prinosi bili bolji i sigurniji, hrana zdravija i ukusnija, a i kako bi omogućili proizvode koji do sada nisu postojali”, navodi predsednik borda ICT Huba Dejan Ranđić.
Kako kaže, inovacije i visoka tehnologija i dalje imaju cilj da postignemo više, bolje, zdravije i do sada nemoguće, ali i da smanjimo rizike, umanjimo posledice klimatskih promena, pa nekad i da ih iskoristimo.
“Ono što dodatno imamo kao fokus je orijentacija prema tehnologijama koje će obezbediti energetsku efikasnost i korišćenje hemijskih procesa i proizvoda koji ne zagađuju životnu sredinu i koji minimizuju otpad”, navodi Ranđić, ističući da se potencijal krije u oblastima kao što su vertikalno i vazdušno baštovanstvo, precizna poljoprivreda, daljinska detekcija i upravljanje pomoću IoT rešenja, primena dronova i sistema daljinskog upravljanja stočarstvom, automatizovana poljoprivreda prilikom branja plodova, kao i upravljanje podacima.
Na pitanje kako ocenjuje spremnost gazdinstava i farmi koja se bave poljoprivrednom proizvodnjom da u svoje poslovanje uključe primenu visoke tehnologije, on kaže da će glavni podsticaji za okretanje inovativnim vidovima proizvodnje biti težnja proizvođača da lakše obavljaju svoj posao.